Hlavní navigace

OS X Mavericks se zbavuje ozdob a míří na firmy

29. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Apple
Apple u svého nového desktopového operačního systému s označením OS X 10.9 ubral na efektech a soustředil se na produktivitu a práci v korporátním prostředí.

Během konference Apple pro vývojáře, která se konala na počátku června, vzbuzoval největší očekávání a zájem iOS 7. Trochu zastínil novou verzi systému OS X určeného pro přenosné a stolní počítače Apple. Změny u nového OS X, přesněji řečeno OS X 10.9 s kódovým označením Mavericks, jsou méně zřetelné než u iOS 7, ale stejně důležité. Apple omezil zdobnost a soustředil se na obsah. Odklon k minimalismu je dobře zřetelný například u QuickTimu, jehož mediální přehrávač začínal s výrazně ohraničeným oknem, ale rámeček se stával tenčím a tenčím, až zmizel úplně – je zobrazováno video a ovládací prvky se dočasně zobrazí pouze při posunu myši nad videem.

Další prvky ovládacího rozhraní přinášejí výrazně lepší práci s informacemi, i když často jen rozsáhleji implementuji princip ovládání, které bylo dosud k dispozici pouze někde. Například okna Finderu se dnes chovají stejně, jako jsme zvyklí u Safari, lze je organizovat pomocí záložek a seskupovat do jediného okna. Soubory lze přetahovat mezi záložkami stejně jako mezi samostatně otevřenými okny.

Dokumentům lze přiřazovat klíčová slova, která usnadní vyhledávání souborů. Nastavovat je lze i přímo v ukládacím dialogu a stejně tak jsou konzistentně podporována i v iCloudu. Zrychlení práce se zabezpečenými službami usnadní klíčenka iCloud, ve které Apple ukládá všechna hesla uživatele. Klíčenka se u všech vašich zařízení otevírá jednotným heslem a jednotlivá hesla na jednotlivých webech už uživatel zadávat sám nemusí. Samozřejmě něco podobného nabízel svého času PowerTalk, ale cloud a synchronizovaná zařízení jednoduchost správy hesel povyšují na novou úroveň.

Výrazně lepší podporu serverů Windows, které v organizacích převažují, přináší sdílení prostřednictvím protokolů AFP a SMB2. Je to významná novinka pro uživatele v korporacích, která v současné testovací verzi přinesla některé problémy (například nízké přenosové rychlosti přes bezdrátové připojení standardem 802.11ac).

Novinek je samozřejmě celá řada, od lepší podpory více monitorů (kde například bezdrátově připojené HDTV se stává plnohodnotným nezávislým displejem) po pokračující propojení desktopů s mobilními zařízeními (cestu k cíli lze například vyhledat na vylepšených mapách na stolním počítači a potom výslednou trasu odeslat do iPhonu).

Verze OS X 10.9, nazvaná po oblíbeném surfovacím místě v Kalifornii, bude uvolněna v tomto roce a prozatím nebyly uveřejněny žádné ceny. Dá se ovšem předpokládat, že upgrade bude možné pořídit v řádu desítek dolarů.