Hlavní navigace

Osamostatnění Javy v nedohlednu, Oracle o jejím osudu mlčí

Zatímco zakladatel Javy James Gosling rozjel kampaň proti Oraclu a žádá, aby tento jazyk patřil do kompetence nezávislé organizace, zmíněná firma se k tomuto tématu odmítá jakkoliv vyjádřit.
Petr Šverák 23. 9. 2010

Sdílet

Na otázku ohledně úsilí Goslinga položenou během tiskového zasedání na konferenci Oracle OpenWorld v San Franciscu odmítl Thomas Kurian, výkonný viceprezident vývoje produktů u firmy Oracle, odpovědět. "O tom nebudu mluvit," řekl Kurian.

Gosling se pokoušel udržet snahu společnosti Oracle, která byla v roce 2007 velkým zastáncem toho, aby se Java Community Process stala nezávislou a měla vzhledem k výrobcům neutrální organizací. To ovšem bylo před tím, než Oracle zakoupil společnost Sun Microsystems, jež v té době měla nadvládu nad technologií Java. Firma Oracle dokončila tento nákup v lednu.

Kurian nicméně objasnil postoj společnosti Oracle k osudu JavaFX Mobile, což je mobilní verze JavaFX, která je hojně využívanou platformou pro internetové aplikace, jež byla založena taktéž firmou Sun. Ta sice nepoběží na odlehčené platformě CLDC (Connected Limited Device Configuration), ale bude fungovat na jiných virtuálních strojích.

Kurian také připomněl možnosti a ambice Javy pro mobilní zařízení a zdůraznil, že každý rok se prodá 31krát více mobilních telefonů, které podporují Javu, než iPhonů od Applu a smartphonů s OS Android od Googlu dohromady.

Mimoto také Kurian slíbil další podporu open source IDE projektu NetBeans, což je další dědictví společnosti Oracle po firmě Sun Microsystems.

Nakonec ještě John Fowler, výkonný viceprezident oddělení systémů u společnosti Oracle, prozradil, že finální verze unixového operačního systému Solaris 11 přijde na trh až v příštím roce. Také oznámil, že Cloud Office balíček aplikací pro kooperaci společnosti Oracle se blíží, tento produkt je určen pro web a mobilní zařízení.

"Již velmi brzo bude zveřejněno preview tohoto produktu," prozradil nakonec Edward Screven, hlavní firemní architekt.