Hlavní navigace

Osm aplikací pro iOS a Android, které ušetří energii i peníze

25. 4. 2011

Sdílet

S rostoucími cenami energií se zeleným technologiím asi nevyhneme. Jaké možnosti mají v tomto směru majitelé mobilních zařízení?

Chovat se lépe k životnímu prostředí se v dnešní době rozhodně vyplatí. Vždyť energie jsou jednou z největších položek na seznamu finančních výdajů. Na trhu je k dispozici mnoho různých nástrojů, pomocí kterých lze dosáhnout větší účinnosti daného zařízení. Nezapomnělo se přitom ani na mobilní telefony a přenosná zařízení obecně. Zde vám přinášíme výběr osmi aplikací zaměřených přímo na snížení energetické spotřeby. Některé z nich jsou sice v českých podmínkách méně použitelné, i tak ale mohou dobře posloužit jako zdroj inspirace.

Green Charging a Eco Charger
Řešení pro ty, kdo nechávají svůj mobilní telefon připojený k elektrické síti i dlouho poté, co je baterie dobita. Aplikace Green Charging pro telefony iPhone vás pomocí zvukových efektů upozorní, když je baterie plně nabita, a její stav sleduje i poté. Pro přístroje Android je zase určena aplikace Eco Charger, která funguje na stejném principu.

GreenCard
Stále používáte papírové vizitky? A není to už trochu přežitek? Bezplatná aplikace GreenCard kompatibilní s přístroji iPhone, iPod Touch nebo iPad vám umožní vytvořit elektronickou vizitku na mobilním zařízení a tu přímo sdílet se svými kontakty. Aplikaci si můžete stáhnout na iTunes. Verze pro Android zatím ohlášena nebyla.

MeterRead
Pouhé sledování spotřeby vám může ušetřit až 20 procent nákladů za elektřinu. To alespoň tvrdí tvůrci aplikace MeterRead pro iPhone a iPad. Ta umí nejen monitorovat aktuální spotřebu, ale dokáže předpovědět i budoucí vývoj.

ACTPrinter
Konec zbytečnému plýtvání papírem! Místo neustálého tisknutí si důležité dokumenty jednoduše přeneste do svého mobilního přístroje. Aplikace je určena pro iPhone, iPad a iPod Touch za cenu dvou dolarů. Součástí ACTPrinter je navíc i několik dalších užitečných nástrojů.

Green Mileage
Volně dostupná aplikace určená všem řidičům, kterým se nelíbí přemrštěné ceny pohonných hmot. Green Mileage zaznamenává každé natankování a průběžně vypočítává spotřebu vašeho vozidla. Znát své návyky je základním předpokladem pro dosáhnutí lepší spotřeby. Aplikace je určena pro přístroje s operačním systémem Android.

Fuel Saver
Další zdarma distribuovaná aplikace pro zodpovědné řidiče. Upozorní vás, když jedete příliš rychle, příliš zrychlujete nebo špatně brzdíte. Podle autorů je díky této aplikaci pro iPhone možné snížit spotřebu paliva až o 16 procent a ušetřit tak i několik tisíc korun.

Avego
Poslední aplikací pro automobilisty je Avego, volně dostupná pro iPhone a iPad. Ta si tentokrát klade za cíl snížit počet vozidel na silnicích tím, že vám umožní plně využít kapacitu vašeho auta. Zkrátka nabídnete volné místo případným zájemcům, a jestli si od nich necháte zaplatit, záleží jen na vás.