Hlavní navigace

Osmička důvodů, proč přejít z Chromu na Firefox

30. 5. 2022

Sdílet

 Autor:
Od blokování automaticky přehrávaných videí až po nižší zátěž systému. Firefox může být šikovnou náhradou Chromu.

Chrome je možná nejpopulárnějším prohlížečem, ne však nutně tím nejlepším. Třeba by vám mohla vyhovovat některá z alternativ. Například Firefox. Na rozdíl od hlavních konkurentů není postavený na Chromiu a stojí za ním zkušený tým vývojářů, kterým záleží na zabezpečení soukromí. 

V důsledku toho může užívání Firefoxu zvýšit výkon vašeho PC, lépe vás na webu chránit a v lecčem usnadnit život. Přinášíme vám osm důvodů, proč přejít z Chromu právě na Firefox.

Využíváte ve firmě multicloudovou strategii?

Automaticky blokuje video autoplay

Na řadě webů narazíte na mediální obsah, který se automaticky začne přehrávat s nahráním stránky. Ne všechny však tento obsah automaticky mutují, jakkoli je náhlé spuštění zvuku kdesi na pozadí všem nepříjemné. 

Navíc, jste-li na omezených datech, může je takový obsah zbytečně spotřebovávat. Zatímco v Chromu pro blokování takového autoplaye potřebujete rozšíření třetích stran, Firefox jej blokuje defaultně, a to dokonce i na YouTube. Funkci lze navíc jednoduše ovládat v nastavení prohlížeče.

Rychlejší prohlížení

Čerstvá instalace Firefoxu automaticky blokuje trackery, které mohou prohlížení zpomalovat. Čím víc skriptů se totiž musí na stránce nahrát, tím víc to pocítíte na rychlosti, i když běží na pozadí. Nejlepším řešením tak je, když se nenahrávají vůbec. Krom toho Firefox blokuje těžaře kryptoměn, kteří se do vašeho počítače mohou pokusit dostat prostřednictvím tzv. cryptojackingu.

Nenáročný na paměť

Chrome je nechvalně proslulý svými nároky na RAM, kterou někdy může zatížit dost nečekaným způsobem. Google se sice tento problém snaží řešit, Firefox však podobné „úniky“ paměti netrápí a obecně je na systém méně náročný, a to i tehdy, kdy v něm pootevíráte větší než malé množství záložek.

Mobilní rozšíření

Štvou vás reklamy při brouzdání po internetu na telefonu? Na Androidu můžete do mobilní verze Firefoxu nainstalovat tatáž rozšíření jako na stolním počítači, a i když je jejich výběr oproti Chromu dost omezený, zajistí vše potřebné pro plynulejší a bezpečnější prohlížení. 

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Smysl dává i kdyby jen nainstalování uBlock Origin, ad-blockeru, který zamezí nechtěnému kliknutí na pop-upy či sponzorované odkazy, které určitě navštěvovat nechcete.

Snadná synchronizace

Přitažlivost Chromu těží z komplexnosti googlovského ekosystému, v němž je snadná synchronizace napříč různými typy zařízení. Totéž však umožňuje i Firefox. S účtem pro synchronizaci sladíte svou historii prohlížení, oblíbené weby, záložky, uložená hesla a další. 

S Firefoxem navíc máte možnost prostřednictvím stejného účtu využívat dodatečné zabezpečovací služby typu Firefox Relay (maskování e-mailu) či Firefox Monitor (monitoring úniků dat).

Hlubší ochrana soukromí

Krom omezení cookies a trackingu blokuje Firefox taky tzv. fingerprinting, jehož prostřednictvím jsou shromažďovány informace o hardwaru, softwaru, rozšířeních, prevencích či personalizaci. V zásadě jde o invazivnější formu stalkingu, navíc zaměřenou na informace, které jste se rozhodli veřejně nesdílet. 

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Krom toho Firefox uživatelům umožňuje spolehnout se na protokol DNS over HTTPS, ještě více snižující riziko, že vás bude na síti někdo sledovat.

Čtecí mód

Někdy si na internetu chcete jen přečíst článek ve formě prostého textu, bez vizuálního obsahu kolem. Za účelem osekání reklam, skriptů a dalšího vizuálního šumu Firefox nabízí jednoduché rozšíření, s nímž pomocí jednoho kliknutí přejdete do čtecího módu pro lepší soustředění. 

Chrome jej sice také jeden čas nabízel, ale zdá se, jeho autoři se nemůžou rozhodnout, zda jej chtějí v prohlížeči ponechat, nebo ne, a tak jej některé buildy povolují, jiné ne.

cyber23

Open-source kód

Mnozí uživatelé opouštějící Chrome mají problém s tím, že jsou jejich data vázána na společnost, která vydělává peníze reklamou. Jak praví klasik, je-li něco zadarmo, pak jste produktem vy sami. Navíc je pro ně obtížné ověřit, nakolik je Chrome skutečně bezpečný. 

Přestože je totiž oficiálně postaven na open-source Chromiu, ten je provázán s proprietárním kódem Googlu a o opravdovém transparentním open-source lze hovořit jen stěží. U Firefoxu se s podobným problémem nesetkáte.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Byl pro vás článek přínosný?