Hlavní navigace

Osobní data v ohrožení – na co si dát nově pozor?

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Jen za poslední měsíc se objevilo několik nových překvapivých způsobů, jak pomocí internetu a chytrých telefonů krást a vyzrazovat osobní údaje. Následující trendy možná stojí za spuštění poplašných sirén.
Mike Elgan 3. 3. 2018

Sdílet

Samozřejmě že tyto nové starosti lze přidat ke všem starým. Společnosti jako Google a Facebook vás stále sledují a dolují vaše osobní údaje. Hackeři neustále chtějí ukrást vaše data. Také vládní agentury, jako třeba NSA, nadále pracují podle svých zvyklostí.

Pět nových trendů nyní ukazuje, že vaši bezpečnost a soukromí lze ohrozit způsoby, které vás možná nikdy nenapadly.

 

1. Otisky prstů lze ukrást z fotky selfie.

Vědci z japonského Národního institutu informatiky (NII) nedávno oznámili, že otisky prstů je možné ukrást z fotografií vašich prstů. Lze jejich prostřednictvím vytvořit falešné prsty pro oklamání biometrických bezpečnostních systémů.

Fotoaparáty chytrých telefonů jsou už tak dobré a mají tak velké rozlišení, že lze z fotografií rozpoznat a zkopírovat reliéf otisků vašich prstů a použít ho k oklamání bezpečnostních systémů pracujících s otiskem prstů.

Největší hrozbou je to v Japonsku, kde se na fotografiích vystavovaných na webu hodně používá gesto V, tzv. znamení míru tvořené ukazováčkem a prostředníčkem.

Někteří lidé jsou skeptičtí. Například i proto, že „vědci“ nabízejí absurdní „řešení“ tohoto problému – čirou vrstvu oxidu titanu s natištěným speciálním vzorem, kterou byste si při focení selfie nasadili na prsty, aby zakryla vaše otisky.

Také okolnosti takové krádeže musejí být příznivé. Prsty je nutné mít zaostřené, osvětlení musí být perfektní, vzdálenost od kamery musí být asi tři metry a fotograf musí používat špičkový chytrý telefon. (A takové přístroje obvykle zaostřují na obličej, a ne na prsty.)

Verze fotografií s vysokým rozlišením, jako jsou tyto vlastní ruce autora, by bylo možné použít ke zkopírování otisků prstů.

Jiní ale zase tvrdí, že byste se měli skutečně bát. Zaprvé krádež otisku prstu z fotografie se už uskutečnila.

Před dvěma roky Němec Jan Krissler totiž získal kopii otisků prstů německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové z veřejně dostupných fotografií a udělal trojrozměrnou napodobeninu jejího prstu, který dokázal odemknout smartphone.

Zadruhé tato technologie již existuje. Není potřebný žádný další výzkum. Zatřetí otisky prstů jsou trvalé a nelze je změnit, takže se krádež otisků nepodobá ukradení hesla, které si můžete podle potřeby upravovat.

Začtvrté fotoaparáty smartphonů jsou stále lepší. Je jen otázkou času, než většina lidí bude mít fotoaparáty minimálně stejně dobré, jako jsou nyní ty nejlepší v chytrých telefonech typu iPhone 7 nebo Samsung Galaxy S7.

A konečně hackeři mohou používat on-line fotografie jako výchozí bod namísto toho, že by se nejprve zaměřili na konkrétní lidi. Mohlo by být obtížné soustředit se na určitou osobu, protože byste museli hledat vysoce kvalitní fotografie jejích prstů.

Pokud ale začnete u snímků obsahujících prsty s vysokým rozlišením, řekněme pomocí služby Obrázky Google, potom můžete efektivně získat stovky tisíc vhodných otisků.

Sám autor zkontroloval vlastní Fotky Google a našel hromadu fotografií vhodných pro získání otisků. Kdyby je vystavil veřejně, mohl by někdo se zlými úmysly a dostatečnými prostředky použít více fotografií k vytvoření jeho otisků prstů.

 

2. Političtí trolové útočí publikováním vašich osobních údajů.

V této náročné politické době se v diskuzích objevují jedovaté poznámky a sociálním sítím vládne jízlivost. Nejnovějším trendem v on-line politické argumentaci je tzv. doxnutí, což je čin on-line vyzrazení osobních informací nějakého člověka.

Některé typy informací jako telefonní čísla a domovní adresy lze snadno najít on-line, což napomáhá k obtěžování. Jeden nenávistník vás „doxne“ a sto dalších vyhrožuje smrtí či bombou nebo na vaši adresu prostřednictvím ohlášení vymyšlené hrozby nějakého údajně probíhajícího násilí pošle speciální zásahovou jednotku.

Tento problém se nedávno stal na webu Reddit natolik závažným, že raději vymazali a zakázali subreddity /r/altright a r/alternativeright. Web Reddit nedokázal běžnými způsoby zabránit doxování v subredditech, takže to vedlo k radikálnímu řešení v podobě jejich ukončení.

Bohužel doxnutelné osobní údaje lze na internetu najít velmi snadno.

 

3. Weby zabývající se genealogií zveřejnily vaše osobní údaje na internetu.

Weby zabývající se osobními údaji, včetně webů genealogie a webů pro vyhledávání osob, zde existují celá léta.

Obchodní model byl dlouho tvořen nabídkou zajímavých informací a požadavkem zaplatit za získání informací úplných. Nyní se však objevily dva trendy, které by vás měly vyděsit.

Prvním z nich je spuštění superwebu Family Tree Now obsahujícího osobní údaje. Ten bezplatně zveřejňuje údaje, za které si ostatní nechávali platit, a nedávno způsobil velký poprask, když na tento dříve neznámý web upozornila jedna žena na Twitteru.

Když totiž zadáte jméno a příjmení hledané osoby, vypíšou se vám osoby stejného a podobného jména s rokem narození a věkem. Po rozkliknutí se dozvíte i jména členů jejich rodiny s jejich rokem narození, věkem a se současnými a předchozími adresami.

Druhým trendem je, že některé weby pro „vyhledávání lidí“ využívají sociální inženýrství, aby vás přiměly ke sdělení informací namísto toho, že by vám informace naopak poskytly.

Například web TruthFinder během procesu klade otázky a tvrdí, že mu vaše odpovědi pomohou poskytnout vám lepší data. Ve skutečnosti získává TruthFinder informace od vás.

Některé weby pro hledání lidí předvádějí dramatickou podívanou vyhledávání v databázích, aby vám řekli o někom nějaké informace, ale přitom vás zasypávají otázkami, aby mohly vaše odpovědi zadat do svých databází.

 

4. Mobilní aplikace posílají osobní data pryč na vzdálený server.

Čínská aplikace s názvem Meitu určená pro úpravy selfie dokáže změnit vaši tvář na fantaskní komiksový obrázek. Přitom vybělí, zesvětlí a zvětší oči a přidá vizuální efekty.

Její popularita explozivně vzrostla, protože její efekty jsou velmi neobvyklé a přehnané. Změní váš obličej na pohádkovou postavičku z komiksu.

Přes noc se však ukázalo, že aplikace posílá zpět do Číny všechny druhy informací včetně vaší lokality, údaje o vašem poskytovateli mobilních služeb, IP adresy a IMEI čísla uživatelů na platformě Android. Firma reagovala na internetové pobouření prohlášením, že data neprodává a používá je pouze na vylepšení aplikace.

Tato kontroverze zvýšila povědomí o nepříjemné skutečnosti, že mnoho aplikací shromažďuje vaše údaje bez vašeho vědomí či výslovného souhlasu. Takže jaké je řešení? Bezpečnostní aplikace? Asi ne…

 

5. Dokonce i bezpečnostní aplikace mohou ohrozit vaši bezpečnost

Jedním z nejlepších způsobů, jak chránit něčí soukromí na internetu, je použití VPN neboli virtuální privátní sítě. VPN vám teoreticky umožňují použít veřejný internet, jako byste byli v privátní síti.

Můžete skrýt a zašifrovat svou on-line aktivitu dokonce i před svým poskytovatelem připojení k internetu. Umožní vám také podvrhnout lokalitu, takže můžete prohlásit, že jste připojeni k internetu v jiném městě či zemi.

Nedávná studie však zjistila, že...

Tento příspěvek vyšel v Security Worldu 1/2017. Oproti tomuto příspěvku je podstatně obsáhlejší a přináší spoustu dalších tipů, jak vylepšit firemní IT.

Časopis (starší čísla i předplatné těch nadcházejících) si můžete objednat na adrese našeho vydavatelství.