Hlavní navigace

Ožijí netbooky s novou generací Atomů?

31. 12. 2011

Sdílet

Nová generace procesorů Intel Atom s kódovým názvem Cedar Trail má nabídnout delší výdrž na baterie a lepší grafický výkon netbooků. Bude to ale stačit?

Intel si slibuje od nových 32nm procesorů Atom, které začal dodávat na trh tento týden (více viz článek Novou generaci Atomů představil Intel, důraz klade na energetickou efektivitu), že se mu díky nim podaří udržet zájem o nejlevnější modely počítačů. Velcí výrobci jako HP, Acer, Lenovo, Toshiba, Samsung či Asus již informovali, že začnou dodávat netbooky s procesory Cedar Trail v lednu a zajímavá má být hlavně cena, která by měla v USA startovat na 199 dolarech. I to již svědčí o tom, že netbooky nepatří na trhu mezi právě „žhavé zboží“.

Intel již uvedl procesory Atom Cedat Trail pro nízkoenergetické desktopy v září a nyní uvedl mobilní verze, mezi nimiž je model Atom N2600 na frekvenci 1,6 GHz a se sdílenou 1 MB L2 cache, který má maximální TDP jen 3,5 wattu a dále výkonnější model Atom N2800 na frekvenci 1,86 GHz s maximálním TDP 6,5 wattu. Díky tomu by měly klesnout nároky na chlazení. Oby procesory jsou dvoujádrové a každé jádro je schopné zpracovávat dvě aplikační vlákna. Rozdíl je také v pracovní frekvenci integrovaného grafického čipu, protože u prvního modelu běží na 400 MHz a u druhého pak na 640 MHz. Samotný Intel tvrdí, že se grafický výkon oproti předchozí generaci Atomů zdvojnásobil, což ovšem nebylo nic těžkého, protože grafický výkon integrovaných GPU v čipsetech Atomů byl opravdu žalostně nízký. Samotný výpočetní výkon se ovšem příliš nezměnil a první provedené testy dokonce ukazují, že oproti Atomu N570 (který pracuje na 1,66 GHz) má nový Atom N2600 Cedar Trail dokone o něco menší rychlost zpracování operací, ale vítězí v grafických úkonech. Tam ale naopak zoufale prohrává s procesory C-50 od AMD, ke dosahuje v 3D Marku 2006 sotva čtvrtinového výkonu. Žádná revoluce se tedy nekoná. Výsledky prvních testů najdete zde:
http://www.netbooknews.com/41298/intel-atom-n2600-benchmarks-with-amd-c50-n570-comparison/

Nové Atomy mají umožnit bezproblémové přehrávání HD videa a podporují HDMI, takže netbooky s nimi mají umožnit propojení s HD televizory a k dispozici je i technologie bezdrátového přenosu obrazu na TV.

I když zájem o netbooky je v západních zemích stále slabší, Intel zůstává ve svém výhledu pozitivní, protože podle něj roste zájem v rozvíjejících se zemích, jako je Indie nebo Čína.