Hlavní navigace

PaaS slibuje revoluci ve vývoji softwaru

5. 1. 2010

Sdílet

Právě když jste si mohli začít myslet, že už máte zvládnuty technické zkratky, přichází další, u které experti předpovídají, že je předzvěstí budoucího vývoje softwaru. Dobrou zprávou je, že má potenciál vytvářet také nové podnikatelské příležitosti.

PaaS (Platform as a Service, platforma jako služba) je v podstatě virtuální sadou nástrojů se všemi pokročilými prostředky potřebnými k vytváření, testování a nasazování vlastního softwaru pro jakékoliv účely.

Namísto nákupu stavebních bloků aplikací a jejich instalace na vlastním hardwaru využívají uživatelé služby PaaS integrovaná webová vývojářská prostředí, jako jsou .Net nebo Java, pomocí nichž mohou rychle vytvořit přesně to, co potřebují. V některých případech mohou dokonce obratem prodat to, co vytvořili, nebo své řešení nabídnout jako službu pro jiné společnosti.

„PaaS můžete považovat za prostředí, kde lze aplikaci vytvořit a také ji v něm spustit,“ popisuje Kevin Weiss, výkonný ředitel publikační společnosti Author Solutions, která použila platformu PaaS k vytvoření „plně propracovaného publikačního systému ERP“ za dobu pouhých čtyř měsíců.

„PaaS zjednodušeně představuje prostředí, kde aplikace vzniká. Když jste s tím hotovi, je získaným výsledkem služba typu SaaS,“ vysvětluje Weiss. Společnost si najala firmu Appirio (systémový integrátor), aby ji vytvořila vlastní publikační systém Gemini postavený na platformě PaaS Force.com od společnosti Salesforce.com. Společnost Author Solutions používá software Gemini ke sledování veškerého obsahu, včetně milionů úprav, které dělá v tisících rukopisů vydávaných každým rokem.

„Gemini obsahuje systém správy obsahu a rozsáhlý systém pracovních postupů s enormním počtem aktivačních mechanismů, protože mezi autory a specialisty vydavatelství je nutná rozsáhlá interakce,“ vysvětluje Weiss.

Systém, který byl v provozu zhruba rok, umožnil společnosti Author Solutions realizovat své vlastní podnikatelské plány mnohem rychleji i levněji a také na sebe vzít práci outsourcovanou pro jiné společnosti.

Někteří z outsourcingových zákazníků ale chtějí sledovat pracovní postupy spojené s jejich rukopisy jinak. „Chcete-li provést změnu, na straně Force.com je to velmi snadné provést, protože stačí v podstatě překonfigurovat aplikaci tak, aby dělala požadované akce, namísto psaní stovek či tisíců řádků programového kódu,“ poznamenává Weiss. „S tím jak rozšiřujeme počet služeb i partnerů, stačí vytvořit kopii dříve udělané práce, provést v ní na základě potřeb partnerů několik změn a je hotovo. Rozdíl v nákladech na tyto úpravy je pro nás obrovskou změnou – a to je dalším velkým přínosem při použití PaaS,“ dodává Weiss.

Nové možnosti
Podle Jeffreye M. Kaplana, analytika SaaS v konzultační společnosti ThinkStrategies, nabízí PaaS více než jen příležitost pro uživatele snížit náklady na vývoj softwaru. „Funkcionalita umožňuje společnostem vytvářet pro sebe nové podnikatelské příležitosti,“ vysvětluje.

„Pomocí PaaS lze velice rychle vytvořit nebo upravit vlastní aplikace a potom je na této platformě provozovat,“ popisuje Chris Barbin, výkonný ředitel společnosti Appirio. Tato firma si například vytvořila vlastní aplikace pro správu softwarových licencí a lidských zdrojů a provozuje je v rámci modelu cloud computing. Další softwaroví vývojáři zase mohou vytvořit software a přidat jej do různých ekosystémů PaaS, kde mohou být licencovány dalšími webovými uživateli.

Skrytý trh
„Původně jsme za své zákazníky považovali dosavadní dodavatele softwaru, kteří chtějí nabízet své produkty  rovněž  jako SaaS,“ uvádí Bryan Doerr, technologický ředitel společnosti Savvis, dodavatele prostředí PaaS. „Není ale žádný důvod, proč by to měli být právě oni.“ Vítány jsou také organizace považované spíše za koncové uživatele.

Společnost Savvis vytvořila webové prostředí, „kde může každý zákazník vložit svůj software a zjistit, zda ho lze virtualizovat, a také otestovat, zda je možné jej zavést i jako hostovanou verzi,“ dodává.

Doerr říká, že PaaS a SaaS „nabízejí zcela nový způsob zhodnocení duševního vlastnictví a jsou méně náročné z pohledu investičních nákladů“. Tuto myšlenku Paul Minor, výkonný ředitel společnosti Digicontractor, podrobně vyložil i firmě Corent Technology. Minor jako někdejší realitní developer dostal nápad vytvořit webovou aplikaci, která by umožnila uživatelům odvodit fyzické rozměry a další exaktní míry z libovolného digitálního snímku.

Inženýři a dodavatelé tak mohou nahrát digitální fotografie a získat například přesné rozměry pozemků. „Máme unikátní aplikace – od zařízení pro atomové elektrárny, kde je potřeba měřit rozměry tyčí v reaktorech, až po vědce měřící velikost velryb v oceánech (jde o způsob zjišťování dostatečnosti potravního řetězce),“ uvádí Minor. Společnost do budoucna plánuje zřídit například kiosky ve velkých obchodních domech, které by tuto službu nabídly široké veřejnosti. Digicontractor prozkoumal možnosti vyplývající z vlastního vývoje softwaru nebo z najmutí firmy zaměřené na tradiční metody vzniku programů, ale zjistil, že zejména zpočátku by to bylo příliš nákladné, jak říká Minor. Popisuje, že společnost Corent jim nabídla dodávku na klíč. „Získali jsme tak své základní aplikace během tří měsíců a nyní můžeme provádět změny softwaru podle vlastních potřeb bez nutnosti najímat vývojáře.“

Společnosti Digicontractor také licencovala svůj software uPhotoMeasure firmě HomeTips.com, která tuto aplikaci provozuje v rámci modelu SaaS na svém webu. Zajištění rychlého zprovoznění softwaru při zachování nízké ceny je přitažlivé pro všechny společnosti, zejména v dnešní nemilosrdné ekonomice. To je jedním z důvodů, proč první osvojitelé a také analytici předpovídají, že trh PaaS velmi rychle poroste.

„Jsem přesvědčen, že na tuto platformu přejdou další,“ předpovídá Weiss ze společnosti Author Solutions. „Nyní je to nejvhodnější oblast pro firmy naší velikosti, s obratem okolo 100 milionů dolarů, nevidím však žádný důvod, proč by velké podniky nemohly o přesunu části portfolia svých aplikací na platformu PaaS přemýšlet, a to zejména u aplikací, které je potřeba rychle zprovoznit a otestovat,“ a svou myšlenku uzavírá: „Nepovažuji to za řešení, které je vhodné pouze pro malé či středně velké společnosti.“