Hlavní navigace

Palm Pre 2 s novým WebOS 2.0, ale i s nedostatky svého předchůdce

23. 10. 2010

Sdílet

Společnost HP, která je nyní vlastníkem Palmu, uvedla v tomto týdnu nový model smartphonu Pre 2 s aktualizovaným WebOS 2.0. Mnoho novinek ale nečekejte.

Podle prvních reakcí je Palm Pre 2 spíše upravenou verzí svého předchůdce než zcela novým modelem, zůstal např. poměrně hodně kritizovaný nedostatek – absence slotu pro paměťové karty, takže uživatelé jsou odkázáni jen na interních 16 GB, což pro řadu z nich může být nedostačující. Neprodloužila se ani poměrně často kritizovaná výdrž baterie, jež činí 5,5 hodiny při zatížení. Jak je vidět, Palm/HP požadavkům svých zákazníků v tomto směru příliš nenaslouchá, což nemusí být v době vysoké konkurence na trhu smartphonů právě ideální strategie.

Mezi vylepšení Palmu Pre 2 patří 1GHz procesor s architekturou ARM a 5megapixelový fotoaparát, který nahrazuje 3megapixelový model, jenž byl integrovaný ve starších modelech Pre a Pre Plus. Palm dále propaguje skleněný kryt displeje a údajně úhlednější design. Samotný displej se ovšem také nedočkal změny, má stále úhlopříčku 3,1“ a rozlišení 320 x 480 bodů (half VGA).

Asi hlavní změnou je tedy WebOS 2.0, který disponuje řadou zlepšení, přináší podporou Adobe Flash 10.1, Skypu pro použití v síti Verizon Wireless a zlepšuje i možnosti multitaskingu. Palm možnosti WebOs 2.0 propaguje na samostatném webu http://www.palm.com/us/products/software/webos2/, my jsme se tomuto operačnímu systému věnovali v článku HP odhaluje novinky v operačním systému WebOS 2.0.

Dobrou zprávou je, že na WebOS 2.0 je možné aktualizovat i dřívější přístroje a to dříve, než se model Pre 2 dorazí na trh. Tato událost bude probíhat v různých termínech, například francouzský operátor SFT by jej měl nabízet již od včerejška, americký Verzion pak plánuje zařazení přístroje do portfolia v následujících měsících. Zda jej zařadí do nabídky i některý z operátorů v ČR není zatím jasné.

I když změny, které Palm provedl, jsou jistě k lepšímu, je otázkou, zda budou stačit k tomu, aby se poměrně nepopulární přístroj stal u uživatelů oblíbeným...