Hlavní navigace

Paměti hyper memory cube slibují revoluci ve výkonu a spotřebě

7. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Společnosti Samsung a Micron Technology ohlásily vytvoření konsorcia, které bude mít za cíl vyvíjet nové nízkoenergetické paměti typu hybrid memory cube.

Paměti typu hybrid memory cube by mohly v několika letech vytlačit v nejvýkonnějších počítačích a serverech klasické DDR3 čipy, které mají řadu omezení plynoucí z jejich konstrukce. Výhoda pamětí hybrid memory cube (HMC) má být zejména ve výrazném snížení spotřeby při značně větším výkonu. Ze začátku budou tyto paměti určeny pro trhy se síťovými komponentami, high-performance computing a energií, informoval Scott Graham, generální manažer pro řešení DRAM v Micronu.

Graham sice přesně nepotvrdil, kdy se nové paměti dostanou na trh, ale již v příštím roce by měla být uvolněna specifikace a s masovou výrobou by se mohlo začít v roce 2015.

Zrychlení přenosu dat u HMC pamětí by mělo podle stránek konsorcia zlepšit výkon sítí a také počítačů používaných pro nejnáročnější operace. Dalšími členy konsorcia se pak staly společnosti Altera a Xilinx, které vyrábějí vysoce integrované čipy a FPGA využívané v oblasti high-performance computingu.

Paměť HMC byla poprvé předvedena v minulém měsíci Intelem, podle nějž je tato technologie sedmkrát energeticky efektivnější než je tomu v případě klasických pamětí DDR3. Podle konsorcia by pak výkon pamětí hybrid memory cube oproti DDR3 měl být až patnáctinásobně vyšší. Jedna „paměťová kostka“ by pak v serverech měla nahradit zhruba 10 DIMMů typu DDR3.

Novým pamětem by na trhu měly konkurovat čipy DDR4, od kterých se očekává, že by mohly být v PC a serverech osazovány mezi roky 2014 a 2015. V budoucnu by pak mohlo dojít k rozložení na trhu, kdy by DDR4 byly určeny do levnějších systémů, zatímco paměti HMC do těch výkonnějších. Konsorcium sice nevylučuje, že HMC by mohly být využity třeba i v tabletech a smartphonech, ale tato varianta je zatím mnoho let vzdálená a překážkou bude pravděpodobně vysoká cena nových pamětí.