Hlavní navigace

Panasonic představil kompaktní filmovou kameru

30. 6. 2017

Sdílet

 Autor: Panasonic
edná se o novou filmovou kameru 5.7K, která se zařadí mezi bezzrcadlový fotoaparát Panasonic Lumix GH5 4K a filmovou 4K kameru VariCam L

Kompaktní a lehký model AU-EVA1 je speciálně navržen pro ruční natáčení, ale vhodný je i pro dokumentární filmy, reklamy a hudební klipy. 

Panasonic

EVA1disponuje nově navrženým senzorem 5.7K Super 35 mm, který umožňuje zachycení obrazu ve skutečně filmové kvalitě. Senzor 5.7K začíná s vyšším nativním rozlišením. To při down-samplingu na 4K, UHD, 2K a dokonce i 720p umožňuje dosáhnout mnohem detailnějšího obrazu. Rozšířené informace o barevnosti se projevují kvalitněji a přesněji zpracovaným obrazem.

Jednou z klíčových funkcí modelů VariCam 35, VariCam LT a VariCam Pure je duální nativní ISO. Duální nativní ISO využívá proces, který umožňuje čtení senzoru zásadně odlišným způsobem, a dokáže ze senzoru extrahovat více informací, aniž by došlo ke zhoršení kvality obrazu. U kamery je pak možné přepínat ze standardní citlivosti na vysokou citlivost bez obav ze zvýšení míry šumu a dalších vedlejších efektů (artefaktů).

Schopnost zachytit věrné barvy a bohaté tóny pokožky, to je něco, co každý filmový tvůrce považuje za samozřejmost. Stejně jako řada filmových kamer VariCam i EVA1 obsahuje funkce V-Log/V-Gamut, které zajišťují vysoký dynamický rozsah a pestrou škálu barev. Funkce V-Log má charakteristiky logaritmické křivky, které do jisté míry připomínají negativ, a V-Gamut zprostředkovává barevný prostor, který je ještě větší než u filmu. Model EVA1 bude navíc disponovat proslulou kolorimetrií řady VariCam.

Hmotnost modelu EVA1 činí pouhých 1,2 kg (pouze tělo), rozměry jsou velmi kompaktní (17 x 13,5 x 13,3 cm) a k dispozici je také odnímatelná rukojeť. Kamera se skvěle uplatní při natáčení z ruky, ale dá se upevnit i na dron, gimbal stabilizátory nebo kamerové rameno, které se používají pro náročné, ale plynulé kamerové pohyby. K dispozici bude také celá řada upevňovacích bodů a společnost Panasonic momentálně na dalších rozšířeních pro model EVA1 spolupracuje s těmi nejlepšími výrobci příslušenství.

Model EVA1 je ideální pro nezávislé tvůrce filmů, protože záznam probíhá na snadno dostupné a nenákladné SD karty. Kamera dokáže nahrávat v několika formátech a kompresních poměrech a poskytuje až 10bitové barevné vzorkování 4:2:2, a dokonce i ve 4K. Kompletní přehled nahrávacích formátů bude známý v době uvedení modelu EVA1 na trh.

Kamera využívá EF bajonet, který kameramanům zpřístupňuje pestrou škálu EF objektivů, včetně desítek filmových objektivů s neměnnou ohniskovou vzdáleností (prime) a objektivů se zoomem od celé řady výrobců. V zájmu kompenzace otřesů a rozmazání se u kamery uplatňuje elektronická stabilizace obrazu (EIS), která umožňuje vyhladit ruční nebo ramenní záběry v dokumentárních i akčních projektech. Za držákem objektivů se nachází integrovaný kruhový ND filtr s clonovým číslem 2, 4 a 6, který zajišťuje přesné řízení expozice. Model EVA1 navíc umožňuje stiskem příslušného tlačítka vyklopení IR-Cut filtru, aby nepřekážel v cestě k senzoru. Řízení propouštění infračerveného záření umožňuje dosahovat unikátních fotografických efektů a záběrů z nočních scenérií.

Kamera EVA1 je profesionální nástroj pro výrobu videí, který poskytuje duální vyvážené XLR audio vstupy a video výstupy v kvalitě 4K, a to jak prostřednictvím HDMI, tak SDI. V rámci chystaného upgradu firmwaru bude model EVA1 poskytovat výstup typu 5.7K RAW pro záznam na rekordérech 3. stran.

Dostupnost a cena

Model EVA1 se začne prodávat letos na podzim za cenu do 8 000 EUR (pouze tělo).