Hlavní navigace

Panasonic Viera TX-P42GT20E

1. 11. 2010

Sdílet

www.panasonic.cz, cena 27 990 Kč V případě nových 3D televizorů od firmy Panasonic rozhodně neplatí staré známé rčení, že na velikosti nezáleží. S každým centimetrem úhlopř
Redakce 1. 11. 2010

www.panasonic.cz, cena 27 990 Kč

V případě nových 3D televizorů od firmy Panasonic rozhodně neplatí staré známé rčení, že na velikosti nezáleží. S každým centimetrem úhlopříčky navíc je celkový zážitek silnější a efekt 3D obrazu dokonalejší. Nakonec však i samotný Panasonic musel uznat, že ne každý skutečně disponuje prostorem nebo finančními prostředky pro zakoupení 50“ či 65“ přístrojů a jde-li výrobci skutečně o masové rozšíření 3D televizorů, přehrávačů a nově i kamer a dalšího příslušenství, je třeba této skupině vyjít alespoň malinko vstříc. A samozřejmě reagovat na tlak konkurečních přístrojů.
Výsledkem je televizor s úhlopříčkou 42“ a označením TX-P42GT20. Jak už samotné G v názvu napovídá, jde o televizor řady, která již léta u Panasonicu představuje zlatý střed mezi ceno a výbavou televizoru a patří mezi uživateli k nejoblíbenějším a zároveň i nejprodávanějším na trhu v segmentu střední třídy. Nejcitelněji je oproti V/VT řadě u nového GT modelu znát absence filtru pro zvýraznění černé použitého u hi-end modelu. Nemusíte se však bát, nejedná se o žádný dramaticky ochuzený model, naopak, seznam specifikací je poměrně dlouhý a zahrnuje i jednu novinku, konverzi 2D do 3D, ale o tom až později.
Displej P42GT20 je označován jako „progresivní G13“ s Full HD rozlišením Neo PDP a 600Hz technologií (což v praxi znamená, že jednotlivé buňky plazmy pulsují 10–12krát za vteřinu). Obrazovka využívá technologií „fast-decay“, kterou Panasonic představil už u svých prvních 3D televizorů, nezbytnou pro potlačení cross-talk efektu, s nímž mají stále problém televizory jiných výrobců. P42GT20 vám umožňuje díky zabudovaným tunerům nahrávat videa v HD i standardním rozlišení – záznam se ukládá na externí USB disk. Panasonic zřejmě zapracoval na kompatibilitě a tak odpadli počáteční problémy s kompatibilitou disků, nicméně i tak musíte počítat s tím, že ne všechna zařízení si s TV porozumí.
Pokud fotografujete nebo natáčíte domácí video, nabízí televizor k dispozici slušnou sadu nástrojů. Přes USB porty nemusíte pouze nahrávat, ale můžete také prohlížet JPG soubory, přehrávat videa či zvukové soubory MP3. Díky ethernetovému portu a funkci Viera Cast vám novinka od Panasonicu umožní skypovat, používat komunitní server Twitter, sledovat online videa, zprávy či předpověď počasí a mnoho dalšího. Jedním z posledních hlavních rysů P42GT20, ke kterým zde máme prostor se vyjádřit, je certifikace THX a ISF (Imaging Science Foundation).
Při posuzování obrazu jsme okamžitě zaznamenali absenci černého filtru, zmiňovanou již výše. Tmavé scény mají bohužel výrazněji světlejší podání, než je tomu u nejvyšší řady V/VT. Na druhou stranu při pohledu na cenovku a současný trh 40–42“ televizorů patří Panasonic se svou P42GT20 z hlediska černé barvy na špici. Sníženou úroveň černé jsme zaznamenali mnohem méně ve 3D než ve 2D režimu, což připisujeme celkovému úbytku jasu v 3D režimu.
Co se konverze z 2D do 3D týče, zaznamenali jsme citelnější úbytek hloubky výsledného obrazu než u konkurence. Na druhou stranu se jedná o první použití této technologie u Panasonicu a na jeho obranu musíme říct, že je mnohem méně náchylná k celkově špatnému zobrazování hloubky. Ozvučení P42GT20 patří k těm lepším. Poměrně široké a otevřené středy jsou nejdominantnější, spolu s čistými výškami a dokonce občasným náznakem basů, které ovšem pochopitelně nejsou a ani nemohou být tak hluboké jako u řady V se zabudovaným subwooferem. Celkově se díky potlačenému cross-talk efektu certifikovaného THX obrazu jedná v současné době zřejmě o nejlepší 3D televizor ve své cenové kategorii na trhu. GT20 také patří mezi modely, ke kterým je bundlován BD film Avatar 3D.

Technologie panelu: 3D NeoPDP G13 (plazma)
Úhlopříčka: 42“ (106 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 2 × 10W
Maximální kontrast: 5 000 000 : 1 (dynamický)
Konektory/rozhraní: 4× HDMI 1.4, PC VGA, komponentní, kompozitní, 2× USB, 2× SCART, digitální optické audio, stereo audio vstup/výstup, čtečka SD karet, Ethernet, CI slot
Rozměry (bez podstavce): 102,9 x 65,4 x 8,2 cm
Hmotnost (s podstavcem/bez podstavce): 23,5/20,5 kg


Panasonic HDC-SDT750

www.panasonic.cz, cena 35 990 Kč

Jako mnoho jiných technologií, i video se rozvíjí se stále vyšší rychlostí. První digitální videokamery se objevily před 15 lety, ty s vysokým rozlišením před pěti a dočkali jsme se i třetího rozměru. Přichází řeč na Panasonic HDC-SDT750.
Celý 3D trik spočívá ve speciálním šroubovacím 3D objektivu, který obsahuje pár paralelně orientovaných čoček, z nichž každá pořídí obraz v mírně odlišném úhlu pohledu. Kamera zaznamená okamžik, kdy adaptér přišroubujete poprvé, a vyzve vás ke sledování průvodce kalibrace. Tři ovladače, ukryté v těle adaptéru slouží ke kalibraci a optimalizaci 3D obrazu. Skutečnost, že kamera po nás vyžadovala kalibraci po každém opětovném připevnění adaptéru, bereme jako nevelké mínus, Panasonic určitě počítá i s dalším 3D objektivem, takže je lepší ztratit chvilku kalibrací, než poté zjistit, že člověk měl vlastně nasazen jiný.
Duální snímky jsou zaznamenávány do jednoho AVCHD rámu, který je jedním ze standardních 3D formátů a v současné době spadá do hlavního proudu těch, které podporují samotné HDTV televizory. Duálním pojetím bohužel ztrácíte polovinu horizontálního rozlišení, video je totiž zaznamenáváno v rozlišení 1920 × 1080 pixelů, takže ve skutečnosti získáváte 960 × 1080. Rozdělení obrazu bude mít také vliv na kvalitu obrazu v horších světelných podmínkách.
Správné používání 3D kamery vyžaduje jiný přístup k natáčení, než na jaký jsme zvyklí. Připevněním 3D objektivu kamera znemožní využívat několik důležitých funkcí. Tou asi nejdůležitější je v tomto případě zoom, chybí také manuální ostření, ovládání závěrky či clony. Je sice možné zapnout další úroveň stabilizace systému Hybrid OIS, na druhou stranu nelze využít scénické režimy či možnosti nahrávání ve formátu 1080/50P. Když odpojíte od modelu SDT750 3D objektiv a schováte jej do brašny, zbude vám v ruce kamera totožná s modelem HDC-TM700 – až na drobný detail, absenci vnitřní paměti. Jste tak odkázáni na záznamové SDHC karty. Vzhledem k ceně 3D kamery je to poněkud zarážející.
Ve 3D režimu nejvyšší kvalita obrazu dosahuje 1080i Full HD při 17Mbit za vteřinu a 25 snímcích za vteřinu, takže na 16GB kartu vměstnáme okolo dvou hodin stopáže. V režimu 2D je 1080/50p je 1080p Full HD také dostupné, ale při 24Mbit za vteřinu a 50 snímcích za vteřinu se na stejně velkou kartu vejde už jen 80 minut záznamu. Slot pro paměťová média podporuje i SDXC karty, takže můžete využít i 48GB nebo 64GB karty.
Absence vnitřní paměti je oproti modelu TM700 jediným nedostatkem. Prstenec na objektivu v automatickém módu běžně umožňuje zoomovat, stačí ale přepnout do manuálu, stisknout tlačítko „camera function“ a rázem je z něj ovladač ostření. Stiskněte tlačítko znovu a můžete procházet nastavením bílé barvy, závěrky a clony. Prstencem objektivu potom nastavíte každou z těchto hodnot. Podle našeho názoru se jedná o nejvíce „user friendly“ digitální kameru na trhu.
Dokonce i v automatickém módu máte určitou kontrolu nad tím, co kamera právě dělá, a to prostřednictvím AFAE. Jednoduchým ťuknutím do dotykového LCD panelu vyberete referenční bod pro zaostření a expozici.
Na kameře najdete vstupy pro připojení externího mikrofonu a sluchátek. Zvuk je zaznamenáván v 5.1 formátu pomocí stereo zoom mikrofonu se schopností potlačení periferního šumu. Na kameře samotné nenajdeme patici pro připojení externího zařízení, ale po otevření panelu na straně najdeme slot pro jeho připevnění.
Ovšem je to hlavně možnost nahrávat ve 3D, která je na kameře samotné výjimečná a když pomineme jistá omezení, vyplývající z nasazení 3D objektivu, musíme Panasonic pochválit. 3D obraz jsme vyhodnotili jako čistý, má hloubku. Výsledná kvalita je samozřejmě omezená systémem, na kterém budete svá 3D videa přehrávat. Díky zabudovanému mini HDMI lze kameru připojit k jakémukoli 3D televizoru. Teoreticky se nabízí i možnost vkládat videa na Youtube, i když server bohužel automaticky nerozpozná „side-by-side“ AVCHD soubory vytvořené vaší 3D kamerou, takže to v praxi nebudete mít jednoduché.
Jak jsme předpovídali už na začátku, v horších světelných podmínkách není obraz kamery ve 3D režimu kvalitní jako u ostatních high-end 2D HD modelů. Je výrazně tmavší, nicméně podání barev se nám zdálo stále poměrně věrné. V režimu 2D je ovšem kamera na stejné úrovni jako model HDC-TM700, což z ní v současnosti činí jednu z nejlepších 2D kamer na spotřebitelském trhu.
Sledování 3D záznamu přímo na 3D televizoru nic nebrání, editace takového videa je už problematičtější. Dodávaný software HD Writer AE 2.6T sice zvládne 3D side-by-side formát dekódovat, takže se na obrazovce zobrazí jako 2D. Dokáže soubory také stříhat a spojovat je dohromady, nicméně profesionální aplikace na editaci videa, například Adobe Premiere Pro CS5, ještě 3D stále nezvládají a v praxi tak bude nutné použít pluginů třetích stran. Navíc HD Writer AE 2.6T nedokáže nahrávat videa na Youtube, a tak jste v podstatě odkázáni na přímé přehrávání z videokamery, nebo si budete muset záznam vypálit jako AVCHD na DVD nebo Blu-ray disk a sledovat z domácího 3D přehrávače.
Panasonic HDC-SDT750 je první veřejnosti relativně dostupná 3D videokamera a to, co umí, umí velmi dobře. Nicméně cena je proti jiným 2D kamerám ve stejně třídě téměř dvojnásobná, takže platíte nezanedbatelnou částku jakoby „pouze“ za 3D adaptér. Na druhou stranu máte konečně možnost plně využít svoji 3D televizi i pro svoji tvorbu.

Snímač: 1× 1/4.1 3MOS (9,15 Mpx )
Objektiv: Leica Dicomar 1,5/2,8
Průměr filtru: 46 mm
Optický zoom: 12×
Rozlišení video: max. 1080/50p (7,59 Mpx efektivních)
Rozlišení foto: max. 3840 x 2160 px (7.89 Mpx efektivních)
Stabilizátor obrazu: Hybrid O.I.S.
Záznamové médium: paměťová karta SD/SDHC/SDXC
Displej: 3“ (230 400 px)
Rozhraní: mini HDMI, USB, AV multi
Rozměry: 66 × 69 × 138 mm
Hmotnost: 375 g (bez baterie)