Hlavní navigace

Panasonic Viera TX-P42VT30

29. 6. 2011

Sdílet

www.panasonic.cz, cena: 39 990 Kč Řada televizorů Viera od Panasonicu je už v našich zeměpisných šířkách a délkách dobře známá. Nedávno do ní přibyl nový přírůstek s trojroz...

www.panasonic.cz, cena: 39 990 Kč

Řada televizorů Viera od Panasonicu je už v našich zeměpisných šířkách a délkách dobře známá. Nedávno do ní přibyl nový přírůstek s trojrozměrnou 42palcovou plazmovou obrazovkou – a již první pohled na specifikací dával tušit, že se tenhle model mezi ostatními na trhu neztratí.
Výrobci se aktuálně předhánějí ve snaze přimět zákazníky k co nejrychlejšímu přechodu na 3D televizory – chtějí je přilákat na extra funkce a příslušenství. A ani Panasonic v tomto souboji nechce zůstat pozadu. Nabízí funkci Infinite Black Pro pro věrné zobrazení černé, pokročilé možnosti nastavení kontrastu, gamy a barev a jako třešničku na dortu přidává dvoje 3D aktivní brýle.
Z hlediska designu se Viera TX-P42VT30 nijak neliší od současného zavedeného standardu – ale abychom byli spravedliví, onen „standard“ je dnes nastaven hodně vysoko, a proto se nemusíte bát, že byste si s novou Vierou pořídili do obýváku nějakou průměrnou krabici. Okraj obrazovky navozuje dojem, že byl vyroben z jednoho kusu kovu, zatímco přední leskle černý rám volně přechází do obrazovky. V jeho levém horním rohu se skví decentní logo řady Viera, dole uprostřed bez překvapení značka výrobce.
Zařízení, které budete mít v rukou nejčastěji, tedy ovladač, se oproti předchozím modelům také dočkal změn. Pokud sledujete pořady nebo své filmy dlouho do noci, jistě vás potěší částečné podsvícení (pouze numerická část a tlačítka pro přepínání kanálů a hlasitosti). Ovladač malinko přibral na váze, ale není to žádný tlouštík, kterého byste v ruce neudrželi.
Zařízení je mohutné, nikoliv však zbytečně a přehnaně. Mohutnost přístroje svědčí spíše než o neschopnosti designérů snížit jeho hmotnost o jejich schopnosti vyrobit kvalitní a bytelný televizor pro každodenní použití. Zkrátka a dobře, řada Viera se rozhodně nenese v duchu špatně přišroubovaných a vrzajících kusech plastu a model VT30 to jenom potvrzuje.
Kvalitu obrazu vylepšuje hned několik technologií, z nichž nejvýraznější (a Panasonicem patentovaná) je NeoPlasma. Přináší mimo jiné lepší kontrast ve světlejších částech obrazu (už žádné „vypálené“ barvy) i rychleji reagující luminofor (látka, na níž probíhá luminiscence, tedy osvětlování) pro významnou redukci doby odezvy. Dalším plusem NeoPlasmy je zvýšený jas v kombinaci se sníženou spotřebou energie, tedy dvě z hlavních kategorií, v nichž konkurenti v této oblasti bojují o zákazníky. NeoPlasma je odpovědná i za další zlepšení: plazmové televize, které bývají považovány za poněkud otylejší příbuzné LCD a LED přístrojů, mají díky ní tloušťku redukovanou na pouhé 3 cm (až na spodní část, kde se nachází reproduktory).
Co bychom rozhodně zdůraznili konkrétně u modelu VT30, je technologie Fishbone ITO. ITO je anglická zkratka pro indium, cín a oxid. Fishbone ITO tedy představuje nový způsob uspořádávání struktur elektrod, jež odpovídají konkrétním buňkám plazmové obrazovky. Takový způsob má „na svědomí“ snížení spotřeby elektrické energie. Dalším pozitivem nového modelu je Full HD rozlišení, jež u 42palcových plazmových televizí nebývá příliš zvykem, a originální 600Hz systém přímo od Panasonicu.
Konektivitu televizoru bychom označili za klasickou, až mírně nadstandardní – její součástí jsou zejména čtyři HDMI konektory verze 1.4, komponentní a kompozitní video, slot na SD karty schopný nahrávat záznam z televizoru, tři USB vstupy (třeba pro připojení externího pevného disku, na který opět můžete nahrávat) a v neposlední řadě zdířka pro ethernet LAN. Všechny sloty jsou snadno dostupné ze strany nebo ze spodní hrany televizoru, což umožňuje její připevnění na stěnu.
Spíše však zklameme uživatele, kteří by rádi používali televizor jako příležitostný monitor k počítači: běžný analogový PC vstup na boku přístroje mezi ostatními konektory bohužel nenajdeme. A to je poměrně škoda, protože ekvivalentní televizory určené pro americký a japonský trh takovýto slot mají.
Nicméně možnosti LAN konektoru jsou rozhodně zajímavé – s jeho pomocí lze připojit televizor k jakémukoliv počítači vybavenému operačním systémem Windows a pomocí kalibračního softwaru CalMan nastavit škálu barev, jas, kontrast a další parametry. Kalibraci lze provést také automaticky, a tak je tato volba vhodná i pro úplného začátečníka. Manuální kalibrace je trochu zdlouhavá a složitější, nicméně nastavit vše ke své spokojenosti se vám po chvilce cviku jistě podaří.
Televizor podporuje širokou řadu multimédií. Je kompatibilní s platformou Panasonic Viera Connect, díky níž umožňuje přístup k mnoha různým online službám jako Skype, Facebook nebo například Eurosport. Podpora přehrávání videí z Youtube je dnes už samozřejmostí. Panasonic zvládá také přehrávání souborů z místní DLNA sítě (včetně DivX HD), fotografií a hudby z externího disku nebo SD karet.
Kromě rozhraní tohoto softwaru lze mnohá nastavení provádět přímo v televizoru. Na první pohled vypadá menu modelu Viera TX-P42VT30 úplně stejně jako u všech modelů 2011 (samozřejmě kromě těch z kategorie low-end): stejná písma, identický vzhled, ale co je nejdůležitější, identickou citlivost. Pro optimální obraz odpovídající vašemu vkusu zde upravíte vyvážení bílé či sekundárních barev (azurové, purpurové a žluté) pomocí posuvníků na desetibodové stupnici, což u Panasonicu (zejména u levnějších sérií typu GT30) není příliš zvykem. Žádat více by snad bylo již příliš, oproti modelům 2009 a 2011 jsou totiž tyto možnosti úprav obrovským skokem vpřed.
Po zvukové stránce není televizoru co vytknout. Přímo v přístroji je zabudován hudební systém 2.1 s dostatečně kvalitními předními stereo reproduktory a subwooferem pro zvýraznění basů v zadní části přístroje.
Klasický 2D obraz hodnotíme jako velmi slušný, pěkně kontrastní a ostrý. Při vysílání z méně kvalitních zdrojů však již lze pozorovat jemný šum a ani podání barev není tak kvalitní. Na závěr jsme si ale nechali opravdovou lahůdku a hlavní tahák tohoto modelu: trojrozměrný obraz. Ač dnes již 3D televizory nejsou ničím výjimečným, VT30 v této oblasti vyloženě exceluje. Úrovně černé jsou fascinující a zároveň po nasazení 3D brýlí (pár brýlí je součástí příslušenství televizoru) nezaznamenáte u trojrozměrného obrazu žádné rozmazání ani stíny, které by tam být neměly. Aktivní trojrozměrné brýle navíc zaručují, že černá s třetím rozměrem bude ještě „černější“ než bez něj. Speciální kontrastní filtr se rovněž stará o zvýraznění černé barvy a lepší jas.
Model P42VT30 je dalším úžasným počinem Panasonicu, který vládne své třídě v podání černé barvy, skvělých detailech a nabízí v současné době zřejmě nejlepší zobrazení 3D obrazu. Oceňujeme velmi solidní zpracování a kvalitu materiálů, možnosti připojení a multimediální funkce. Nezaznamenali jsme žádné vstupní zpoždění, takže pokud patříte mezi nadšence konzolových her, určitě budete spokojeni. Bonus v podobě páru aktivních 3D brýlí a Wi-Fi adaptéru rozhodně potěší.

Technologie panelu: 3D NeoPDP G14 (plazma)
Úhlopříčka: 42“ (106 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 10W + 2 × 6W
Maximální kontrast: 5 000 000 : 1 (dynamický)
Konektory/rozhraní: 4× HDMI 1.4, PC VGA, komponentní, kompozitní (adaptér), 3× USB, SCART (adaptér), digitální optické audio, stereo audio vstup/výstup, čtečka SD karet, Ethernet, CI slot
Rozměry (s podstavcem): 101,8 x 66,4 x 32 cm
Hmotnost (s podstavcem): 27 kg