Hlavní navigace

Passpoint usnadní mobilním uživatelům práci s Wi-Fi

29. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © yobidaba - Fotolia.com
Wi-Fi Alliance spustí v červenci nový program, kterým chce usnadnit používání hotspotů a zároveň odlehčit přetíženým mobilním sítím.

Majitelé smartphonů, tabletů, fotoaparátů a dalších zařízení schopných připojit se k bezdrátové síti budou moci hotspoty používat, aniž by se museli neustále autorizovat zadáním přihlašovacího jména a hesla. Alespoň takový cíl si dává nový program nazvaný Wi-Fi Certified Passpoint, za kterým stojí organizace Wi-Fi Alliance. Do první fáze, kterou je testování, se má program dostat během července letošního roku. V druhé fázi se pak počítá s rozšířením programu o další funkce.

S tím, jak množství přenesených mobilních dat dramaticky roste, se operátoři snaží přimět své zákazníky k častějšímu používání Wi-Fi hotspotů, což má snížit vytížení mobilních sítí. Častější používání Wi-Fi má navíc zvýšit datovou kapacitu v uzavřených prostorách, kam se tradiční mobilní sítě nedostanou. Velkou překážkou v tomto úsilí operátorů je ale nemožnost plynulého přechodu mezi jednotlivými hotspoty, tak jak jsme zvyklí z mobilních vysílačů.

Řešení má přijít s novými přístupovými body (AP) s certifikací technologie Passpoint. Běžný uživatel na novém standardu kromě plynulého přechodu mezi AP zřejmě ocení i to, že z prohlížečů zcela zmizí úvodní stránka, na kterou uživatel v současné době narazí při pokusu o připojení do většiny veřejných sítí. Vstup do sítě místo toho proběhne na pozadí prostřednictvím různých mechanismů, včetně SIM karty, a certifikačních metod.

SIM karta vůbec hraje v nové technologie významnou roli. Vzhledem k tomu, že jde stále o hlavní způsob autentizace ve většině mobilních sítí, její použití pro Wi-Fi hotspoty provozované nebo schválené operátorem může celý proces připojování velmi zjednodušit. V první fázi má proběhnout certifikování několika produktů a zabezpečení hotspotů použitím technologie WPA-2 Enterprise. V druhé fázi chce pak Alliance zefektivnit proces vytváření nového uživatelského účtu v přístupových bodech. Obojí chce organizace stihnout do konce letošního roku.