Hlavní navigace

PC a mobily opět zdraží, trvá nedostatek SSD a RAM

 Autor: Fotolia © Syda Production
Pokud letos plánujete nákup počítače nebo mobilu, utratíte více než v předchozích letech. Ceny stoupají a díky vcelku dobré ekonomické situaci po celém vyspělém světě stoupá i poptávka po dražších přístrojích.
-ds 10. 4. 2017

Sdílet

V průměru stoupnou ceny PC a mobilů letos o 2 %, popsal Gartner v nedávné zprávě. Kalkulace je vypočítána v amerických dolarech a založena na průměrně velkém trhu.

U samotných osobních počítačů lze očekávat nárůst cen o přibližně 1,4 %, u mobilů pak dokonce o 4,3 %.

Cena stoupá z velké části kvůli nedostatečné nabídce a vzrůstající ceně jednotlivých komponent (SSD, paměti, baterie), roli hraje však také poptávka po dražších modelech zařízení.

Dny, kdy zákazníci preferují nejlevnější přístroje v nabídce, je pryč, věří Ranjit Atwal, ředitel výzkumu v Gartneru.

Nakupující zákazníci prý méně dají na cenu a místo toho kupují zařízení, která „vyhovují jejich životnímu stylu,“ vysvětluje Atwal.

Předpověď Gartneru odpovídá únorové předpovědi provozního ředitele Lenova, Gianfranca Lanciho, podle kterého budou ceny PC stoupat především kvůli nedostatku DRAM, SSD, baterií a LCD.

Cena například NAND Flash se od června zdvojnásobila, jak ukazuje Gartner. To je extrémní zdražení, které se musí nutně projevit nejen letos, ale minimálně i v dalším roce.

Celkové náklady na pořízení součástek se zvýšily. Mileniálové a další generace, které v současnosti přecházejí do produktivního věku a finanční nezávislosti, jsou navíc ochotny utrácet za elektroniku větší peníze.

Letošní rok bude velkým hlavně pro chytré mobily. Samsung Galaxy S8 slibuje mnohé, stejně jako iPhone Applu, který oslaví desáté výročí. Prémiové smartphony a vlajkové lodi mají jít s cenou nahoru o přibližně 4 %, popisuje Gartner.

Nejvíce se nárůst ceny dotkne mobilů s Androidem. Ty jsou oblíbené například v Číně nebo Indii díky své cenové dostupnosti, ale ani těmto ekonomikám se zdražení nevyhne.

Špičkové smartphony s Androidem nabízí dostatečný rozdíl oproti mobilům nižší střední a nejlevnější třídy, aby si mnozí uživatelé byli ochotni připlatit.

Dobrým barometrem pro orientaci v cenách mobilů je čínský trh. Celkové průměrné ceny chytrých mobilů z Číny dosáhnou ke konci roku v přepočtu přibližně 290 dolarů oproti 246 dolarů z letoška, nabídla svou předpověď minulý měsíc analytická firma Trendforce. I zde je nárůst z velké míry způsoben nedostatkem NAND Flash.

Samotný nárůst prodaných zařízení nemá podle Gartneru stoupat nijak neobvykle. Oproti 1,89 miliardám zařízení z minulého roku se má letos prodat 1,9 miliard přístrojů.

PC trh je stále zpomalený a příliš se mu nedaří, prodeje ženou kupředu hlavně drahé herní počítače a zařízení 2v1. U těchto dvou částí jsou však zákazníci ochotni více utrácet.

Tento trend rovněž mění zaměření prodejců; ti se soustředí na dražší produkty, u kterých si tradičně mohou dovolit mnohem větší marži.

Levné laptopy a stolní PC samozřejmě zůstanou dostupné, ale tradiční výrobci typu Dell nebo HP svou nabídku zeštíhlují. Přístroje typu Chromebooků obvykle nabízí stárnoucí součástky, malé úložiště, nízké rozlišení webkamery a limitované množství paměti.

Gartner letos předpokládá, že se prodá dohromady celkem 426 milionů různých výpočetních zařízení typu PC nebo tablet, což je opět znatelný pokles oproti 439 milionům z minulého roku. PC prodeje dosáhnou celkem 265 milionů zařízení, pokles o 5 milionů oproti minulému roku. Tabletů se prodá 161 milionů, což je pokles o 8 milionů proti roku 2016, předpokládá Gartner.