Hlavní navigace

Počítače s čipy ARM budou ještě letos

21. 4. 2017

Sdílet

 Autor: © kromkrathog - Fotolia.com
Qualcomm a Microsoft uvádějí v život nový projekt, tzv. cellular PC – napůl počítač, napůl mobil s architekturou ARM podporující Windows 10. Na trhu by se měly objevit ještě v tomto roce.

Pokud toužíte po počítači s Windows 10 bez čipu x86 od Intelu nebo AMD, budete si moci vyhovět v závěru letošního roku. V posledním kvartále by se totiž měl na trhu objevit první „počítač“ s Windows 10 a čipem Snapdragon 835 od Qualcommu.

Půjde o menší revoluci, prozatím totiž „desítky“ fungují pouze na čipech x86. Qualcomm a Microsoft však v současnosti spolupracují na vývoji počítačů podporujících nejnovější operační systém s architekturou ARM, využívanou dosud hlavně v mobilních zařízeních.

I vyvíjené zařízení bude přenosné, hubené a na váhu lehké, podle svých tvůrců použitelné jako tablet či notebook, designově si však bude brát i ze smartphonů. Vývojáři pro tento hybrid dokonce přišli se zcela novým pojmenováním: cellular PC.

Stejně jako mobilní telefon bude zařízení skrz vysokorychlostní modem permanentně připojeno k mobilní síti, čipset Snapdragon 835 však nabídne i další způsoby připojení, včetně Bluetooth 5 a nejspíš také „bezdrátové HD“ Wi-Gig.

A vzhledem k tomu, že Snapdragon 835 byl původně vyvinutý pro mobilní telefony, můžeme u cellular PC počítat i s vysokou výdrží baterie. Adreno 540 GPU je pak zárukou videa ve 4K.

Žádný z velkých výrobců zatím ARM počítače s Windows oficiálně neohlásil, nicméně na Kickstarteru už na výrobu zařízení o uhlopříčce 8,2″ běží crowdfundingová kampaň. Podle odborníků však ani žádný náhlý boom čekat nemáme.

Qualcomm k novince přistupuje obezřetně a chce nejdřív zjistit, zda o ni vůbec bude zájem. Dřívější snahy o propojení Windows s architekturou ARM totiž nedopadly nejšťastněji. Jako příklad můžeme uvést projekt Windows RT, mutaci Windows 8 pro tablety s ARM procesory, který se mezi zákazníky vůbec neuchytil.

I proto zůstávají velcí výrobci obezřetní, a ač například Dell nebo HP projevily o projekt zájem, také oni chtějí nejprve zjistit, zda by byla po zařízení vůbec poptávka.

Cloud22

Bez jasné odpovědi zatím zůstává i otázka, kolik x86 aplikací bude s ARM počítači vlastně kompatibilních. Nakolik je to zásadní otázka, se ukázalo právě v případě Windows RT.

Qualcomm slibuje, že využitelné budou všechny, ačkoliv tu existuje riziko, že emulace z x86 může některé aplikace zpomalovat. Qualcomm však projektu věří a s Microsoftem už nějakou dobu pracuje na vývoji chytrých mobilních telefonů, přičemž obě společnosti chtějí vzájemnou spolupráci dále prohlubovat.