Hlavní navigace

Pentagon: Android je bezpečný jako BlackBerry

 Autor: © Samsung
Systém Knox od společnosti Samsung určený pro operační systém Android dostal od Pentagonu povolení k využívání armádou a vládními složkami.
Martin Stančík 7. 5. 2013

Sdílet

Samsung v pátek oznámil, že americké Ministerstvo obrany schválilo vybrané smartphony i tablety se systémem Knox. Pentagon tak potvrdil, že operační systém od Googlu je možné uzavřít stejně jako BlackBerry, jež je již dlouho vnímáno jako zlatý standard pro mobilní bezpečnost. V současné době Knox běží jen na Galaxy S4, podle Samsungu však bude brzy dostupný i v dalších telefonech. Galaxy S4 se tak díky schválení ministerstva může postavit vedle telefonů BlackBerry Q10 a Z10 a tabletů Playbook, jež běží na operačním systému BlackBerry 10. Očekává se, že Apple obdrží stejné schválení pro iPhony a iPady běžící na operačním systému iOS6.

Samsung, jenž se s telefony Galaxy S4 opatřenými systémem Knox snaží proniknout na firemní trhy, tak nyní může tvrdit, že zařízení s Androidem jsou bezpečnější než konkurence. „Prokázalo se, že operační systém může být uzavřen za pomocí této technologie a nelze říci, že by Android byl méně bezpečný, než jiné systémy včetně iOS a BlackBerry,“ řekl Xuxian Jiang ze Státní univerzity v Severní Karolíně. „Schválení S4 Pentagonem pro vládní účely je jistě pozitivním signálem,“ dodal

Jedna z klíčových funkcí Knoxu, kterou si Samsung vypůjčil od BlackBerry, umožňuje správcům IT umisťovat pracovní a osobní informace v zařízeních na odlišná místa označená jako „oddíly“. Funkce šifruje firemní aplikace a data a ukládá je na bezpečné místo, k němuž mají přístup správci. Firma tak může jednoduše na dálku vymazat firemní data ze zařízení, když v ní zaměstnanec přestane pracovat, zatímco osobní informace zůstanou zachovány. Bezpečnost zařízení s Androidem byla obecně problémem ani ne tak kvůli samotnému operačnímu systému, jako kvůli ekosystému, který jej obklopuje.

Většina současných mobilních virů a červů je napsána pro tuto platformu, protože se mohou jednoduše skrýt v aplikacích, jež mohou být distribuovány pomocí jakékoli webové stránky. Samotný Google Play, oficiální obchod s aplikacemi pro Android, je podle expertů relativně bezpečný. V minulém roce se podle společnosti IDC objevilo více než 35 000 mobilních červů určených pro Android. Apple se těmto problémům vyhnul kvůli tomu, že jeho App Store je více hlídaný a samotný systém je uzavřenější. Google nedávno změnil podmínky Google Play s tím, že „aplikace stažené z tohoto e-shopu nemohou upravit, nahradit nebo aktualizovat svůj vlastní binární kód jinak, než pomocí mechanismu Google Play.“