Hlavní navigace

Pentagon má zájem i o jiná zařízení než BlackBerry

2. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Calado - Fotolia.com
Americké ministerstvo obrany dokonce zvažuje i ukončení exkluzivní smlouvy s RIM.

Ministerstvo obrany USA se rozhodlo dát šanci i jiným smartphonům než doposud výhradně užívaným přístrojům BlackBerry. Tedy, alespoň za předpokladu, že budou schopny splnit přísná bezpečnostní pravidla.

Podle agentury Reuters ministerstvo obrany vyzvalo dodavatele, aby se ucházeli o státní zakázku na dodání softwaru smartphonů a tabletů. Vítěz by měl být znám příští rok v dubnu. Smlouva se bude týkat až čtvrt mililonu zařízení.

Zpráva dále uvádí, že žádost o předkládání návrhů byla zveřejněna 22. října agentura IaCEA (Immigration and Customs Enforcement Agency) zároveň oznámila, že skončí svoji smlouvu se společností RIM a je ochotna přijmout a používat například iPhone.

Jak uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany, ministerstvo si zatím plánuje BlackBerry ponechat, spíše chce rozšířit vybavení o nové výrobky. Jedna ze společností, která se bude o zakázku ucházet, je totiž samotný RIM. A nabídl BlackBerry Mobile Fusion, aplikaci pro správu zařízení s operačními systémy Android a iOS.

Rozhodnutí ministerstva obrany jasně ukazuje, jak se vývoj smartphonů a tabletů posunul za pět let od uvedení prvního iPhonu dramaticky kupředu. RIM se dlouho spoléhal na svoje vychvalované zabezpečení operačního systému a síťových připojení a stal se tak standardním mobilním zařízením v mnoha vládních agenturách a firmách kladoucí důraz na zabezpečení dat.

Jenže už tomu tak nějaký pátek není. Apple výrazně zvýšil zabezpečení svých zařízení a přidal na každé zařízení jedinečný šifrovací klíč AES. Dále přidal programovací rozhraní pro správu použití mobilních zařízení a řízení softwaru (MDM).

V MIT Technology Review měli k posouzení v srpnu 2012 nový iPhone. Technologie společnosti Apple ochraňuje obsah svých zákazníků tak dobře, že v mnoha případech je nemožné získat data pro soudní vyšetření ze zařízení zabavených od zločinců. Ale ne všechno je tak bezpečné, jak se na první pohled zdá. Přídavná vrstva zabezpečení se používá pouze v případě, že příslušná aplikace implementuje API pro ochranu dat. V praxi to znamená, že většina aplikací třetích stran, mezipamět prohlížeče a další systémové údaje jsou obvykle nechráněné, a lze je tedy z přístroje získat.

Zkraje letošního roku zveřejnil Apple podrobnou zprávu o zabezpečení své architektury iOS.