Hlavní navigace

Pentagon obvinil čínskou vládu z kyberšpionáže

Sdílet

 Autor: © Fantini&Rossini - Fotolia.com
Americké Ministerstvo obrany v pondělí vydalo zprávu, ve které viní čínskou armádu z kybernetických útoků na počítače americké vlády a na její vojenské dodavatele. Podle expertů to však není žádným překvapením.

Tato zpráva je první, ve které Obamova administrativa přímo obvinila Čínskou vládu a Lidovou osvobozeneckou armádu z používání kybernetických zbraní k odcizování duševního vlastnictví a pro získání nejen vojenských, ale také ekonomických výhod.

Pentagon uvedl, že čínská vláda vidí v kybernetické válce příležitost, jak čelit nadřazenosti americké armády tím, že najde způsob, jak v době krize přerušit tok informací.

Zpráva zvýšila nasazení USA ve snahách kybernetické útoky omezit. Experty však tato zjištění nepřekvapila. Většinu z informací, které Pentagon zveřejnil, již dlouho předpokládali. „Není to nijak překvapivé. Jak jsem si myslel, děje se to již od roku 2003,“ konstatoval Murray Jennex, docent na univerzitě v San Diegu a expert na bezpečnost informačních systémů. „Znamená to však, že už je většina rozhodujících lidí v americké vládě ochotná tyto informace zveřejnit,“ dodal.

Vyhledat původ kybernetických útoků je náročné, a tak byla Čína sice podezřelá vždy, ale o jejím provinění neexistovaly žádné důkazy, vysvětlil Jennex. Tato zpráva naznačuje, že Spojené státy nějaké důkazy získaly.

Naznačuje však zpráva také to, že je americká vláda ochotná spustit své vlastní kybernetické operace proti Číně? „Myslím, že ano. Jsem zvědavý, jak se to promítne do ostatních věcí, například do obchodních omezení,“ odpověděl Jennex.

Výhodou toho, že vysocí státní úředníci o problému diskutují veřejně, je, že se šíří povědomí o něm i v soukromém sektoru, soudí Ron Gula, šéf síťové bezpečnostní společnosti Tenable a bývalý penetrační tester v Národní bezpečnostní agentuře. Mnoho společností se podle něj bezpečnostní dostatečně nezabývá a stačí jim, že splňují regulační požadavky. „Dalo by se předpokládat, že bude pro lidi bezpečnost nejdůležitější, ale není to tak,“ posteskl si Gula.

Čínská vláda své zapojení do kybernetických útoků popřela. Tisková mluvčí čínského ministerstva zahraničí podle agentury Reuters uvedla, že Pentagon nenabídl nic jiného než „bezdůvodná obvinění“ a „humbuk“.

Čína není jediná země, která se věnuje vývoji kybernetických zbraní nebo páchá kyberšpionáž. Amerika ročně utratí miliardy dolarů na ochranu před kybernetickými útoky i na vývoj kybernetických zbraní.

Ať už tyto zbraně pocházejí z Číny nebo z USA, neexistuje zatím žádná záruka, že budou efektivní. Je to nová technologie a dostat se do systému, splnit úkol a nenechat se odhalit je velmi komplexní záležitost, míní Gula.

I přes protesty americké vlády však kyberšpionáž ze strany Číny a dalších zemí pravděpodobně jen tak nepřestane, neporušuje totiž mezinárodní zákony. Čína však překročila hranice, protože svá zjištění sdílí se soukromým sektorem, čímž poskytuje společnostem konkurenční výhody.

„Když se vlády dopouštějí kyberšpionáže a získané informace poskytují soukromým společnostem, vytváří tím na trhu nespravedlivou soutěž,“ prohlásil Jacob Olcott, ředitel kyberbezpečnostní konzultační společnosti Good Harbor. Spojené státy podle něj také utrácí příliš mnoho za kybernetické zbraně a příliš málo za kybernetickou obranu.

Autor článku