Hlavní navigace

Pentax K-01

1. 1. 2012

Sdílet

www.pentax.cz, 16 690 k4c včetně DPH (tělo + objektiv 18-55 mm) Výměnné objektivy a přesto žádné zrcadlo. Originální a přesto typický design. Výjimečný rozsah ISO. To jsou základn
www.pentax.cz, 16 690 k4c včetně DPH (tělo + objektiv 18-55 mm)
Výměnné objektivy a přesto žádné zrcadlo. Originální a přesto typický design. Výjimečný rozsah ISO. To jsou základní charakteristiky nového kompaktního fotoaparátu Pentax K-01.
Pentax K-01 je osazen 16,1megapixelovým CMOS čipem velikosti APS-C, pro kterou se u Pentaxů (respektive od loňska už u jejich nového majitele Ricohu) používá označení DA. Základní poměr stran výsledných fotografií, které se ukládají do formátu JPG ve třech rozdílných kvalitách, formátu RAW nebo kombinací obou, je 3 : 2, ten však lze libovolně přepínat na běžnější standard 4 : 3, případně i 16 : 9 nebo dokonce 1 : 1. Samozřejmě můžete (v některých poměrech i musíte) snižovat i rozlišení, kromě 16 megapixelů přístroj zvládá i 10, 6 a 2 megapixely.
Design přístroje, který se poněkud liší od zaběhnutých trendů, navrhl renomovaný australský designér Marc Newson. Zařízení se dodává v černé, šedočerné a žlutočerné, přičemž základním a nejviditelnějším prvkem je vertikální žebrování (nejen) na gripu. Velikostně i hmotnostně se fotoaparát blíží spíše zrcadlovkám a laik ho při zběžném pohledu bude za zrcadlovku také možná považovat.
Přístroj je zvláštní i tím, jaký se k němu dodává setový objektiv. Ten je totiž pevný, s ohniskovou vzdáleností 40 mm, přičemž průměr čočky činí pouhých 27 milimetrů – pro srovnání setový objektiv na zrcadlovky s bajonetem Pentax se vyznačuje průměrem 52 mm. Když už jsme u zrcadlovek této značky, jejich majitelé se mohou radovat – tedy v případě, že se rozhodnou koupit K-01 jako sekundární fotoaparát. Ten je totiž kompatibilní s objektivy s firemním bajonetem, takže pokud vám nebude stačit pevný objektiv, nebudete muset dále investovat (fotoaparát bude v prodeji i v setech s dražšími objektivy). Základní pevný „seťák“ je navíc údajně nejtenčím výměnným objektivem na světě – jedná se o tzv. „palačinku“, neboli pancake řešení. Pro úplnost uveďme hloubku ostrosti objektivu: f/2,8.
Objektiv u Pentaxu K-01 doplňuje firemní obrazový procesor PRIME M. Ten je dostatečně výkonný k tomu, aby zvládl při sekvenčním snímání až šest snímků za sekundu. Přístroj samozřejmě nahrává i video v režimu Full HD, tentokrát v rychlosti 30 snímků za sekundu. Zajímavostí i výhodou u nahrávání videa je potom kvalitní stereofonní zvuk.
Hodnota ISO se standardně pohybuje mezi 100 a 12 800. V rozšířeném režimu můžete nejvyšší hodnotu dokonce zdvojnásobit na 25 600, ale nemyslíme si, že byste to někdy využili. Pentax není sám, kdo u svých přístrojů zvyšuje hodnotu světelné citlivosti, myslíme si však, že se od výrobců jedná spíše o marketingový tah než něco prakticky využitelného.
Překvapivé je, že fotoaparát nedisponuje žádným hledáčkem – ať už optickým či pouze elektronickým. Veškeré snímání probíhá skrze třípalcový LCD displej umístěný v zadní části přístroje, který ale zobrazuje prakticky stoprocentní pole záběru. Má poměrně vysoké rozlišení a disponuje celkovým počtem 921 tisíc pixelů.
Jelikož se jedná o kompaktní přístroj, nechybí samozřejmě řada uživatelských možností nastavení. Například digitální filtry se pohybují od hračkového fotoaparátu přes retro fotografii až po výběr konkrétní barvy a konvertování zbytku snímku do černobílé. Zkrátka klasické funkce mnoha dnešních přístrojů a přizpůsobení situaci na trhu.
Specialitou je time-lapse: funkce intervalu, která automaticky jednou za určený čas vyfotografuje jeden snímek. Určený čas se může pohybovat od jedné sekundy do 24 hodin. Můžete tak třeba sledovat růst stavby, případně nějaké rostliny, pohyb hvězd po obloze nebo západ slunce.
Nechybí samozřejmě ani scénické programy jako několik možností nastavení nočních scén včetně (pseudo) HDR, dále makro, scény v pohybu nebo scény s dětmi.
Pentax K-01 představuje krok japonské firmy s novým majitelem do neznámých vod. Čas ukáže, nakolik to byl krok úspěšný. Pro amatérské fotografy bude nejspíše jako alternativa „kreditkových“ kompaktů příliš drahý, pro profesionály bude zase velkým problémem absence hledáčku. Využijí ho tak pravděpodobně zejména movitější nadšení amatéři a poloprofesionálové jako sekundární fotoaparát k zrcadlovce (stejné značky), což je ale žalostně malá cílová skupina. Nicméně výtečný design přístroje, vyměnitelné objektivy i kvalitní „vnitřnosti“ mohou tuto cílovou skupinu značně rozšířit.

Rozlišení: 16,49 Mpix (16,28 Mpix efektivních)
Snímač: APS-C CMOS (23,7mm x 15,7mm)
Citlivost: ISO 100–12 800, 25600
Displej: 7,6 cm, 921 000 bodů
Rozsah expozičních časů: 30–1/4000 s
Fotografie: 4 928 × 3 264 bodů
Videozáznam: 1960 × 1080 bodů (30 snímků/s)
Rozměry: 79 × 121 × 59 mm
Hmotnost: 560 g (s baterií)