Hlavní navigace

Pentax K-r

1. 11. 2010

Sdílet

www.pentax.cz, 15 490 Kč (pouze tělo), (tělo + objektiv 18-55 DA) Střední třída digitálních zrcadlovek Pentax má nového zástupce. Je jím přístroj s kódovým označením K-r. Na prv...

www.pentax.cz, 15 490 Kč (pouze tělo), (tělo + objektiv 18-55 DA)

Střední třída digitálních zrcadlovek Pentax má nového zástupce. Je jím přístroj s kódovým označením K-r. Na první pohled vypadá téměř k nerozeznání od svého méně výkonného příbuzného DSLR K-x. Jeho tělo je pouze mírně vyšší a širší. S K-x má recenzovaný model dokonce i několik podobných funkcí a znaků, například nabízí shodné rozlišení 12,4 megapixelů a zvládá přehrávat 720 p (1280 × 720 pixelů) HD video. K dispozici je také výkonný zobrazovací engine PRIME II, který se dnes používá prakticky u všech zrcadlovek Pentax. Nově se zvýšil rozsah ISO, standardně se nacházející mezi hodnotou 200 a 12 800, přičemž zde jsou k dispozici hodnoty 100–25 600.
Rozdíly v porovnání se skromnějším bratrem však přece jen existují. Při pohledu zvnějšku zjistíme, že displej v zadní části je třípalcový (oproti 2,7 palcovému u K-x) s rozlišením 921 000 obrazových bodů. Ten je dobře viditelný prakticky z jakéhokoliv pohledu, samotný výrobce pak uvádí maximální zorný úhel zhruba 170 stupňů, což je podle našeho názoru zcela dostačující i v situaci, kdy využíváte systém Live View (zobrazování aktuálního záběru na displeji). Výborným doplňkem je indikátor zaostření, který vás přímo v hledáčku upozorní, na jaký bod viditelného záběru je zaostřeno. To posunuje Pentax K-r mírně do vyšší třídy. Dalším rozdíl spočívá ve snímání sekvenčních záběrů, kterých tato zrcadlovka „nastřílí“ celých šest za vteřinu. Ve formátu JPEG lze v této rychlosti vytvořit sekvenci až 25 fotografií.
Optický hledáček je bezproblémový, hlavně zobrazuje bez jakéhokoliv prodlení aktuální situaci před fotoaparátem (viditelně i při velice jasném slunci), což se hodí zejména při fotografování různých druhů akčnějších snímků. Abychom byli přesní, hledáček ukazuje v reálném čase zhruba 96 % toho, co se objeví na výsledné fotografii, a to při 0,85násobném zvětšení (respektive zmenšení). Součástí hledáčku je již zmíněný indikátor zaostření, s jehož pomocí si polovičním domáčknutím tlačítka spouště bezpečně nastavíte buď jeden z 11 bodů autofokusu (systém SAFOX IX), nebo si můžete optimální zaostření nastavit sami manuálně.
Ve standardním setu se model K-r dodává s objektivem o rozsahu 18–55 mm a samozřejmě je kompatibilní s jakýmkoliv jiným objektivem společnosti Pentax, při použití redukce se výběr dále rozšiřuje. Recenzovaný model nabízí i vylepšené HDR funkce, které ze tří záběrů s různou expozicí vytvoří kompozitní obrázek. Pro HDR je k dispozici několik režimů, přičemž velice zajímavé fotografie lze pomocí kompilačních funkcí vytvářet i za horších světelných podmínek.
Pentax K-r je pravděpodobně první digitální zrcadlovkou s tzv. IrSimple funkcí. Jedná se o infračervený systém přenosu dat, například fotografií mezi dvěma různými přístroji či mezi fotoaparátem a mobilním telefonem, odkud lze fotografie nahrát přímo na web. Energii Pentax K-r získává, jak ostatně bývá u zrcadlovek této značky zvykem, buďto ze čtyř AA baterií, či z nabíjecího li-ion akumulátoru, který je dodáván přímo k fotoaparátu. Tyto zdroje se pak umisťují zespodu přístroje do handgripu na levé straně. S výkonnými AA bateriemi zvládnete pořídit na jedno nabití kolem 1000 fotek, s li-ion baterií potom asi 470, což považujeme za velice slušný výsledek. Co se týče karet, příliš velký výběr nemáte, nicméně jde o levný standard: SD a SDHC. Jednu z těchto karet skryjete pod poměrně robustní víko na levé straně přístroje.
Častým problémem digitálních zrcadlovek je, že se jejich „vnitřnosti“ často velmi rychle zapráší, někdy k tomu stačí několikrát venku vyměnit objektiv. Proto nabízí Pentax dvě doplňující funkce: Dust Alert, která vás upozorní na přítomnost prachu na zrcadle, a Dust Removal, který při aktivaci setřese prach umístěný na obrazovém senzoru.
Model K-r se společnosti Pentax opravdu povedl. Všechny funkce, které nabízí, bychom od digitální zrcadlovky střední třídy buď očekávali, nebo pro nás byly příjemným překvapením. Za všechny jmenujme například rozšířené filtry předběžné či následné úpravy snímků, což může být rozhodujícím faktorem pro všechny, kdo váhají mezi lepším kompaktem a zrcadlovkou, dále vylepšené HDR včetně dvou úrovní RAW formátu a široký rozsah ISO. Kvalita obrázků je perfektní, hlavně při nižším ISO, kdy jsme u fotografií nezaznamenali vůbec žádný šum. Kdo chce investovat do stylového a funkčního poloprofesionálního fotoaparátu s mnoha profesionálními prvky, měl by mezi jinými zvážit právě Pentax K-r.

Snímač: CMOS, 12,9 MPx (12.4 Mpx efektivních), 23,1 × 15,4 mm
Formát snímků JPEG/ RAW
Bajonet: Pentax KAF2
Citlivost: ISO auto/200-12800 (rozšiřitelná 100–25600)
Sekvenční snímání: 6 obr./s (25 snímků)
Displej: TFT 7,6 cm (3“), rozlišení 921 000 bodů
Videosekvence: AVI, 1280 x 720 (720p), 640 x 416
Paměť: karty SD/SDHC
Rozhraní: USB, IrSimple
Rozměry: 125 × 97 × 68 mm
Hmotnost: 0,598 kg (jen tělo)