Hlavní navigace

Pentax Optio WG-1 GPS

29. 6. 2011

Sdílet

www.pentax.cz, 7590 Kč včetně DPH Optio WG-1 GPS je outdoorový fotoaparát se vším všudy. Tento odolný model přednedávnem zařadil do svého portfolia japonský výrobce fotoaparátů Pen...

www.pentax.cz, 7590 Kč včetně DPH

Optio WG-1 GPS je outdoorový fotoaparát se vším všudy. Tento odolný model přednedávnem zařadil do svého portfolia japonský výrobce fotoaparátů Pentax. Oslovuje tak potenciální zákazníky především z řad nadšených příznivců venkovních a adrenalinových sportů, při nichž nový Optio určitě najde využití.
Již na první pohled je zřejmá robustnost přístroje, který se dodává v několika barevných variacích, konkrétně černý v kombinaci se žlutozelenou a šedou (verze s GPS) a dále fialový (verze bez GPS). Pogumované tělo fotoaparátu je vodotěsné až do 10 metrů hloubky (při testu ve vodním sloupci dokázal čelit 2 barům), odolné vůči teplotám do minus 10 stupňů Celsia i prachotěsné v nejvyšším stupni 6 škály JIS (japonského průmyslového standardu). Dále se zařízení nemusíte bát pustit z výšky až 1,5 metru, nic by se mu nemělo stát. Ano, nic se mu nestalo, a to jsme ho pustili (popravdě nám upadnul ze stěny) z výšky přes 5 metrů. Podruhé jsme to sice už raději nezkoušeli, ale oněch 1,5 metru tedy bereme vážně. Stejně tak fotoaparát zvládne tlak až 100kg předmětu, což jsme s úspěchem ověřili při testu šlápnutím v podání urostlého kolegy z redakce.
Širokoúhlý objektiv nabízí rozlišení 14 megapixelů i pětinásobné optické přiblížení s ekvivalentem od 28 do 140 mm. Krajiny i portréty tak s tímto kompaktem zvládnete bez problémů a ve slušné kvalitě. Zda se vám konkrétní fotografie povedla, to zjistíte na 2,7palcovém LCD displeji s širokoúhlým poměrem stran 16 : 9 a antireflexním povrchem pro viditelnost i v prudkém denním světle.
Jak již bylo řečeno, žlutozelená varianta přístroje je vybavena funkcí GPS s geo-taggingem, tedy prvkem, s jehož pomocí si fotoaparát zapamatuje zeměpisné souřadnice místa, odkud byla pořízena konkrétní fotografie. Model WG-1 navíc v této souvislosti nabízí možnost ukládání seznamu pozic, takže si zpětně můžete na mapě vyhledat lokality, kde jste se nacházeli, případě s vysokou přesností umisťovat pořízené fotografie do webových služeb jako Google Maps nebo Mapy.cz.
Z fotografických režimů je specialitou modelu Optio WG-1 makro, které zachytíte už ze vzdálenosti 1 centimetru. Zmínku si zaslouží také sada pěti LED diod umístěných okolo objektivu, jež mohou nasvítit blízko umístěný fotografovaný objekt. Součástí balení je navíc malý stojánek, díky němuž se u makro snímků vyhnete nechtěnému rozmazání obrazu. Pro fotografování super makra můžete využít i režim digitálního mikroskopu.
Mezi další zaostřovací schopnosti patří tzv. „multifokus“, neboli zaměření do více vzdáleností (konkrétně až do devíti zaostřovacích bodů) na jednom snímku. Hodí se i funkce automatického sledování, vhodná třeba pro sportovní fotografie. A nechybí ani klasický automatický jednobodový i manuální fokus.
Scénických režimů pro optimální využití v téměř jakékoliv situaci nabízí Optio WG-1 celou řadu. Například jenom módů pro portréty je hned několik: klasický portrét, skupinové foto, noční portrét, portrét dětí, portrét s prosvětlením, portrét na pozadí modrého nebe, asistent pro autoportrét (vhodné například pro pozdější použití v sociálních sítích) či portrét se západem slunce. Již zavedenou klasikou je detekce tváře, mrknutí a úsměvu či digitální protiotřesový systém. Zaujal nás ale kupříkladu speciální režim pro zvířata nebo světlo svíčky a u outdoorového zařízení samozřejmě nemohou chybět ani sportovní a podvodní režimy.
Kromě statických záběrů lze získávat i videozáznamy v HD rozlišení 720p s rychlostí třiceti snímků za sekundu. Toto video si lze následně přehrát na jakémkoliv HD televizoru prostřednictvím HDMI konektoru.
Vyvážení bílé může být automatické, manuální nebo režimové pro denní světlo, stín, světlo žárovky a fluorescenční světlo. Samozřejmostí je redukce červených očí. Rozsah ISO se standardně pohybuje od 80 do 1600 – chcete-li ISO vyšší, můžete ho nastavit na 3200 i 6400, v tom případě ale počítejte s významně sníženým rozlišením na 4 a 5 megapixelů oproti původním 14.
Ukládat data můžete buď do vestavěné paměti s kapacitou 97 MB, nebo lze použít klasickou paměťovou kartu typu SD, SDHC či SDXC. Fotoaparát podporuje i technologii Eye-Fi, tedy karty velikosti SD se signálem pro bezdrátový přenos dat.
V průběhu testu se nám podařilo pořídit fotografii již za 2 vteřiny od zapnutí přístroje, což je vlastnost, která se u produktu určeného pro zachycení dynamických okamžiků rozhodně hodí. Kvalitu výsledných snímků hodnotíme jako mírně nadprůměrnou – oceňujeme zejména jejich barevnou věrnost. Potěšil nás také automatický režim, který bez nutnosti neustálých zásahů uživatele dokáže produkovat opravdu pěkné snímky. Naproti tomu mírné zklamání přineslo nastavení vyšších hodnot ISO (nad 800), kde se již na snímcích začal objevovat výrazný šum – to je však v dané kategorii produktů zcela běžné.
Součást balení tvoří i pásek s karabinkou, který ještě dotváří specifický design přístroje. V neposlední řadě je možné dokoupit i infračervené dálkové ovládání, přičemž těch společnost Pentax nabízí několik, mimo jiné i jedno vodotěsné.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku