Hlavní navigace

Pět 3D projektorů Sharp

16. 3. 2010

Sdílet

 Autor:
Sharp představil pět nových 3D komaptibilních XGA DLP projektorů nabízející vysoký jas a kontrast.

Sharp představil svou novou řadu “3D Ready” projektorů PG-D a XR, které používají zobrazovací DLP čip a se speciálními 3D brýlemi je na nich možné sledovat i video ve 3D.

„V minulosti 3D projektory vyžadovaly dva propojené projektory, které promítaly datový tok pro levé a pravé oko odděleně,“ vysvětluje Peter Heins, produktový manažer pro profesionální monitory a projektory společnosti Sharp Electronics Europe. „Naše nové 3D-ready DLP projektory zkombinují dva datové toky v jeden výstupní signál, který je promítán střídavě v rychlých sekvencích. V kombinaci se speciálními 3D zatmívacími brýlemi tak nabízí úžasný trojrozměrný obraz dosažený pouze jedním zařízením.“

Klíčovým předpokladem pro tento systém je 120Hz technologie použitá v projektorech Sharp. V kombinaci se speciálními 3D zatmívacími brýlemi, které mají skla z tekutých krystalů (LCD), která jsou synchronizována s výstupním signálem a střídavě se zatmívají a propouštějí obraz, jsou jednotlivé snímky zobrazovány střídavě v rychlých sekvencích (ve frekvenci 60 Hz pro každé oko). Tímto způsobem sleduje levé oko pouze sudé snímky určené pro levé oko a pravé liché. Mozek diváka automaticky spojí tyto samostatné pohledy do jednoho a vnímá je jako jeden prostorový obraz.

Další podmínkou pro ostrý 3D obraz je DLP-link technologie firmy Texas Instruments. Divák se dívá na obraz generovaný DLP čipem pomocí miliónů mikrozrcátek. Čip ovládá jednotlivá zrcátka při odrážení a směřování světleného paprsku a produkuje tak realistické 3D efekty. Sharp také zdůrazňuje vysoký jas až 4500 ANSI lumenů a statický kontrast 2500:1. Projektory samozřejmě fungujují při zobrazování běžného 2D obsahu.

Poněkud slabší stránkou projektorů je jen XGA rozlišení 1024x768 bodů, které jej předurčuje spíše k kancelářskému použití a pro méněnáročné filmové diváky. Rozhodně by neuškodilo, kdyby Sharp rozlišení zvýšil alespoň na HD 1280x720 bodů.

Samotný Sharp proto říklá, že projektory jsou speciálně navržené pro používání ve školách či v konferenčních sálech i například pro vědecké vizualizace, zobrazování matematických modelů nebo designových studií.

Nová řada 3D-ready projektorů Sharp přijde do obchodů v dubnu 2010. Ceny mají být pouze mírně vyšší než u srovnatelných 2D XGA projektorů.

ICTZ23

Sharp PG-D4010X

Sharp XR-55X