Hlavní navigace

Pět linuxových předpovědí pro rok 2013

 Autor: © Larry Ewing
S příchodem nového roku opět nastává chvíle, kdy se místo rekapitulací můžeme věnovat naopak předpovědím. Co se podle nás bude dít ve světě Linuxu?
Filip Brůcha 3. 1. 2013

Sdílet

Zmenšování
Také v minulém roce pokračovalo mezi spotřebiteli nadšení z levného mikropočítače Raspberry Pi. Ten je však jen jedním z představitelů rychle se rozvíjející třídy malých, levných, linuxových počítačů. V oblasti výpočetní techniky jde o skutečnou revoluci s potenciálně obrovským dopadem na společnost i celý svět. Tento trend bude podle nás pokračovat i v letošním roce.

Všudypřítomnost
Jeden by těžko hledal nějakou velkou společnost nebo oblast technologického světa, které se nějakým způsobem nespoléhají na Linux. Tato platforma bude svou přítomnost i nadále zvyšovat. Kromě již zmíněných malých zařízení bude její význam růst například i v herním světě nebo dokonce i v automobilovém průmyslu. Díky velikosti, flexibilitě, otevřenosti a nízkým nákladů snad ani neexistuje oblast, kde by se Linux nemohl uplatnit.

Konkurenceschopnost
Když už mluvíme o všudypřítomnosti, Linux má velkou šanci zlepšit své postavení u desktopových uživatelů. Linux jako takový a speciálně i Ubuntu totiž konečně dosáhli bodu, kdy je lze označit za reálnou konkurenci Windows. V letošním roce sice stále bude pokračovat neochota potenciálních uživatelů překonat určitou setrvačnost držící je v sevření Microsoftu, počet „odvážných“ však bude růst.

Předinstalovaný systém
Vlažné přijetí operačního systému Windows 8 bylo mohlo být příslibem, že se firmy i jednotlivci začnou více poohlížet po možných alternativách. Jednou z nich by mohlo být například Ubuntu, který se častěji objeví v předinstalované podobě na desktopech a jiném hardwaru. Notebook Sputnik od Dellu je první vlaštovkou.

Zpět ke kořenům
Velkým trendem minulého roku byl vliv mobilního prostředí na desktopové systémy. Toho jsme byli svědky v Ubuntu Unity a GNOME3, ale také u Windows 8. Uživatelům se však vývojáři příliš netrefili do noty, takže je velmi pravděpodobné, že se vývoj otočí zcela opačným směrem a systémy se vrátí ke svým kořenům. GNOME2 opět dostane šanci.