Hlavní navigace

Pět mýtů o novém televizním vysílání DVB-T2

11. 8. 2018

Sdílet

 Autor: TP Vision
O přechodu na nový vysílací standard, který se bude týkat zhruba poloviny obyvatel ČR, panuje značná řada omylů a nepřesností. Společnost vyrábějící televizory Philips se rozhodla pět takových nejčastějších mýtů vyvráti.

1.    Nové vysílání si vymysleli výrobci televizorů, aby zákazníci museli pořizovat po několika letech zase nové televize
 
Výrobci televizorů nemají na přechod na nový typ vysílání žádný podíl. Jde o změnu vynucenou mobilními operátory, kteří potřebují vysílací spektrum využít pro lepší mobilní internetové připojení. Nový standard vysílání umožní vysílat obraz ve vyšším rozlišení, zároveň nabídne více prostoru pro zvýšení počtu programů.
 
2.    Přechod na nový standard vysílání se týká všech televizorů
 
DVB-T2 se týká pouze pozemního vysílání. Kohokoli, kdo přijímá televizní signál jiným způsobem, např. satelitem, kabelem nebo po internetu jako IPTV, se změna netýká.
 
3.    Jakmile se současné televizní vysílání v mém okolí vypne, můžu televizi, která DVB-T2 nepodporuje, vyhodit
 
Stejně jako u předchozí vlny digitalizace není nutné hned televizor nosit k popelnicím, pokud zrovna DVB-T2 nepodporuje. Stačí pouze přikoupit set-top box, který se dá sehnat již od 500 Kč.
 
4.    Budu muset pořizovat novou anténu
 
Antény, které jsou schopné přijímat současné digitální vysílání DVB-T, budou umět přijmout i DVB-T2. Čili pokud nemáte žádný problém se současným vysíláním, nebudete mít ani s tím novým.
 
5.    Výrobci televizorů zaspali, a ještě dlouho nabízeli televizory bez podpory nového vysílání
 
Finální podobu vysílání oznámily České radiokomunikace v červenci 2016. Do té doby se výrobci připravovali na všechny možné varianty, ale finální úpravy nemohli udělat před zveřejněním standardu. Mohlo se tedy stát, že ještě např. v polovině roku 2017 se prodával nějaký starý kus, který nebyl na nové vysílání přizpůsobený. Drtivá většina všech nových televizorů ovšem DVB-T2 HEVC H.265 podporuje. Ověřit podporu vaší televize si můžete na http://www.dvbt2overeno.cz/