Hlavní navigace

Pět nejvýraznějších trendů na veletrhu CES 2013

 Autor: © Tijana - Fotolia.com
Na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013 toho bylo k vidění opravdu hodně, mezi všemi představovanými zařízeními však rezonovalo pět hlavních trendů. Přinášíme vám jejich přehled.
Martin Stančík 14. 1. 2013

Sdílet

Televizory
Přehlédnout televizory na letošní CES bylo opravdu těžké. Několik společností představilo své vlajkové lodě s 4K, neboli rozlišením ultra HD (UDHTV), které by se měly stát novým hitem. UHDTV nabídnou čtyřikrát větší rozlišení než televizory 1080p, takže obraz je opravdu perfektní a na běžných HDTV jej nikdy neuvidíte. Otázkou je, jak se k televizorům 4K postaví spotřebitelé, kteří v minulých letech přistupovali například k 3D TV spíše vlažně.

Počítače s dotykovými displeji
Na CES 2013 bylo zřejmé, že dotykové displeje jsou připravené vstoupit do oblasti počítačů. Společnost Intel například představila hybridní notebook/tablet s dotykovým displejem. Objevilo se také několik desktopů s Windows 8 a displeji, které využívaly možností dotykového rozhraní tohoto operačního systému. Zmínit lze například desktopy all-in-one od Lenova.

Automobily se mění
Interiér automobilů budoucnosti bude vypadat zcela jinak, než ten, na který jsme zvyklí nyní. Společnosti jako Ford nebo GM představily nové možnosti, jako třeba dálkový přístup k zámkům auta přes Bluetooth a aplikaci ve smartphonu. Firma Livio Connect pak ukázala novou platformu s dotykovým displejem do auta, do které lze nainstalovat řadu aplikací – od navigace až po hudební aplikace. V neposlední řadě pak Lexus odhalil automobil, který se umí sám řídit.

Obývací pokoj bude chytřejší
Čím dál více domácích zařízení lze připojit k internetu a ovládat je tak na dálku. Společnost Loewe představila chytré domácí produkty včetně těch, které umožňují monitorovat domácí mazlíčky nebo poskytnout starým a postiženým lidem asistenci v případě nouze. Startup Enado ukázal centralizované řešení, které umí ovládat různá zařízení v celém domě. V příštích letech se podle odborníků významně rozmůžou produkty, které budou umět chytře šetřit například výdaje za elektřinu nebo plyn.

Úspora energie
S tím, jak se stáváme čím dál více závislými na mobilních zařízeních, je kladen větší důraz na výdrž jejich baterií. Intel proto oznámil, že další generace jeho ultrabooků bude osazena procesory se spotřebou pouhých 7 wattů (u současných ultrabooků výrobci vychvalují 15 wattů). Wireless Power Consortium (WPC) pak představilo celou řadu nabíjecích technologií pro smartphony a Toyota ukázala technologii, která v automobilu umí bezdrátově nabíjet telefon. Analytici předpokládají, že se bezdrátové dobíjení mobilních zařízení významněji rozšíří v příštích několika letech.