Hlavní navigace

Pevné disky se rok po záplavách opět vyrábějí naplno

29. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Mikko Pitkänen - Fotolia.com
Rok poté, co Thajsko postihly záplavy, které mimo jiné zapříčinily pokles výroby počítačových komponent, byly tamní továrny opět uvedeny do plného provozu a očekává se, že trh s pevnými disky v tomto roce opět poroste.

Podle analytické společnosti IHS iSuppli se opět zvedla poptávka po pevných discích, a to hlavně díky příchodu operačního systému Windows 8 a poptávce ve firemním odvětví. Očekává se, že v roce 2012 se prodá celkem 524 milionů kusů pevných disků, tedy o 4,3 % více, než v roce 2011. Ceny pevných disků však zůstanou stále vysoké a minimálně do roku 2014 by se neměly dostat pod cenovou hladinu z roku 2011. Kvůli záplavám v Thajsku v minulém roce ceny pevných disků vzrostly v posledním čtvrtletí roku 2011 na průměrných 66 dolarů, což je 28% nárůst oproti průměrným 51 dolarům v předchozím čtvrtletí.

Průměrná cena disků zůstala v prvním čtvrtletí tohoto roku na 66 dolarech a očekává se, že klesne ve druhém čtvrtletí pouze o dva dolary. I když celkový počet prodaných pevných disků v tomto roce dosáhne historického maxima, podle prognóz v příštích čtyřech letech prodeje stále porostou. V roce 2016 se podle IHS prodá 575 milionů kusů pevných disků. „Tyto předpovědi zahrnují disky prodané pouze v počítačovém segmentu, tedy ty umístěné v desktopech, noteboocích a serverech. Zahrnuty nejsou například externí pevné disky,“ uvádí IHS.

V kontrastu s množstvím disků prodaných v počítačovém segmentu počet disků umístěných v dalších spotřebitelských produktech ve srovnání s rokem 2011 klesne. „Množství prodaných pevných disků pro počítače v posledním čtvrtletí tohoto roku překoná předchozí čtvrtletí a dosáhne rekordních čísel,“ řekl Fang Zhang z IHS. „Tento roční nárůst v počtu prodaných pevných disků je důsledkem větší poptávky ve firemním i uživatelském segmentu, kde je stále větší potřeba na ukládání velkého množství hudby, videa a dalšího obsahu.“ Dále k větší poptávce po discích přispěje vydání operačního systému Windows 8, který se na pultech obchodů objeví na konci října, a s tím spojený prodej nových počítačů.

Poptávka po pevných discích bude růst také díky ultrabookům, včetně těch, které využívají hybridní disky. Poptávka po nich je už nějakou dobu na stejné úrovni, v posledním čtvrtletí tohoto roku se však zvedne. Až donedávna hybridní disky vyráběl pouze Seagate, nedávno se k němu však připojily společnosti Western Digital a Toshiba, které plánují uvést na trh produkty s těmito disky již v příštím roce.