Hlavní navigace

Philips Brilliance 220X1SW

22“ lifestylový monitor Philips je společnost, která se kromě výroby video a audio spotřební elektroniky zabývá i mnoha jinými oblastmi, například i osvětlením. Provádí výzkum i ...
Redakce 1. 4. 2010

Sdílet


22“ lifestylový monitor

Philips je společnost, která se kromě výroby video a audio spotřební elektroniky zabývá i mnoha jinými oblastmi, například i osvětlením. Provádí výzkum i výrobu běžných a specializovaných žárovek, zářivek, LED i dalších světelných zdrojů, přičemž své zkušenosti využívá i při výrobě televizorů a monitorů. A to nejen v případě LED a CCFL podsvícení, ale i pro pověstné atmosférické přisvětlení Ambilight.
22“ lifestylový monitor Philips Brilliance 220X1SW s rozlišením 1680 × 1050 bodů je prvním monitorem, kde Philips tuto technologii přisvětlení využívá, a to ve formě světelného rámu LightFrame. Jeho dominantním prvkem je modrý poloprůhledný rám, který Philips podle svého vyjádření vytvořil nejen pro zvýšení estetické přitažlivosti monitoru, ale i pro zpříjemnění práce a menší námahu očí. Když není přechod mezi obrazem monitoru a pozadím kontrastní, jak je to u obvyklých rámů, může to být pro mnohé uživatele příjemnější.
Design 220X1SW se běžné nabídce vymyká i poměrně neobvyklým provedením z bílého leštěného plastu, díky čemuž připomíná modely od Applu. Vedle světle modrého rámu je jediným nebílým prvkem ještě přední část stojanu. Hrany rámu i většina prvků stojanu jsou zaoblené a celkově monitor působí dojmem příjemného domácího módního doplňku, díky čemuž by mohl oslovit nejen zákaznice, ale kohokoli, kdo hledá designově zajímavý monitor, ladící například k bílému nábytku.
Jak je u Philipsu zvykem, zpracování je prvotřídní a přispívá k dojmu exkluzivního výrobku. Škoda ovšem, že stojan není výškově nastavitelný, nicméně ho lze naklánět v poměrně širokém rozpětí, navíc díky nízké hmotnosti je velmi snadné i otáčení celého monitoru.
Konektorová výbava se omezuje na základní, dnes obvyklé digitální DVI a analogové VGA, což by mělo naprosté většině uživatelů stačit. Philips myslel i na barevné sladění kabeláže, a tak jsou všechny kabely bílé. Takové detaily potěší.
Ovládací tlačítka jsou umístěna na pravém boku monitoru tak, aby nerušila vzhled a ačkoli nejsou přímo vidět, lze si na jejich rozložení rychle zvyknout. OSD ovládací menu je vzhledově střídmé, nicméně kromě obvyklých nastavení zde najdeme u TN monitorů méně běžné položky: regulaci barevné teploty v rozmezí 5000 K až 11500 K či korekci gamma křivky. Vypnout či zapnout lze i funkci overdrive a dynamický kontrast a samozřejmě atmosférické přisvětlení a jeho intenzitu.
TN LCD panel nabízí rozlišení 1680 × 1050, jsou s ním spojeny výhody i nevýhody obvyklé pro tento typ LCD. To znamená zejména nepříliš dobré pozorovací úhly a zřetelná změna barev při pohledu shora či zespoda. Na druhou stranu alespoň u testovaného modelu byla velmi dobrá homogenita podsvícení, neobjevilo se žádné páskování a i celková kvalita zobrazení včetně solidního podání barev, zřetelných detailů i rychlé odezvy vhodné pro hraní i sledování filmů byla vyhovující. K nízkému namáhání očí přispívá i matná povrchová úprava displeje.
Z hlediska kvality tedy tento monitor nad běžnými TN modely rozhodně vyčnívá, doufejme jen, že tuto kvalitativní laťku si Philips udrží i u běžně prodávaných 220X1SW.
Co ale nelze doporučit, to je zapínání některých speciálních multimediálních režimů, které aktivují nepříjemně přesycené barvy a rozostřují obraz. Navíc ani režim dynamického kontrastu není dobře zvládnutý a po chvíli jeho působení může nejednoho diváka začít bolet hlava.
Vedle designu je hlavní předností 220X1SW světlený rám, který působí nejen vzhledově příjemně, ale při jeho zapnutí se i subjektivně zvyšuje kontrast zobrazeného obsahu, ať již hry či videa. Intenzitu přisvětlení lze regulovat v několika stupních a skutečně je pravdou, že při delším používání LightFrame únavu očí mírně omezuje. Do jisté míry lze jeho efekt simulovat například zapnutím lampy umístěné za monitor, nicméně potom je stále patrný tmavý rám monitoru.
Výrobce pamatoval i na detaily jako je možnost automaticky nastavit intenzitu informační LED diody podle stupně přisvětlení či dokonce diodu zcela vypnout, aby nerušila estetický dojem. Jediné, co nám na LightFrame vadilo, že jeho LED diody nabízejí pouze modrou barvu. Neškodilo by, kdyby světelný rám monitoru fungoval podobně jako Ambilight u televizorů, tedy se přizpůsoboval obsahu, respektive alespoň umožňoval výběr z barevných R/G/B kombinací.
Philips Brilliance 220X1SW je stylový monitor vybavený kvalitním LCD TN panelem s nízkou spotřebou, nicméně jeho hlavní předností je zejména hezké bílo-modro-stříbrné provedení a atmosférické přisvětlení LightFrame.

Doporučená koncová cena s DPH: 5990 Kč
Technologie panelu: TN
Úhlopříčka: 22“ (59,9 cm)
Rozlišení: 1650 × 1080 bodů
Poměr stran: 16 : 10
Reakční doba: 2 ms šedá/šedá
Pozorovací úhly: 170/160 stupňů
Maximální jas: 250 cd/m2
Maximální kontrast: 1000 : 1 (statický)
Konektory/rozhraní: DVI-D, VGA (D-Sub)
Spotřeba: Rozměry (bez podstavce): 35 × 51,7 × 7,4 cm
Hmotnost (s podstavcem): 4,9 kg