Hlavní navigace

Philips Fidelio SoundSphere DS9800W

29. 9. 2011

Sdílet

www.philips.cz, cena: 17 990 Kč Je forma důležitější než obsah? U Fidelio SoundSphere, s nímž Philips v letošním roce uchvátil jednu z cen EISA (díky neustále rostoucímu počtu poně...

www.philips.cz, cena: 17 990 Kč

Je forma důležitější než obsah? U Fidelio SoundSphere, s nímž Philips v letošním roce uchvátil jednu z cen EISA (díky neustále rostoucímu počtu poněkud devalvovaných), by se tak na první pohled mohlo zdát. Designu ale naštěstí nebylo podřízeno úplně vše.
Letošní tisková konference Philipsu na berlínském veletrhu IFA byla milým překvapením. Je to totiž již dávno, kdy jsme některého z předních výrobců spotřební elektroniky slyšeli tak nadšeně a tak dlouho mluvit o audiu. Doby, kdy Panasonic míval svůj Technics, Grundig vyráběl AV komponenty (nebo vůbec něco vyráběl) a nové „espritové“ modely Sony vyvolávaly záchvaty extáze, jsou dávnou minulostí. Jistě, Panasonic prodává jakési receivery, Sony to s AV komponenty také nevzdává a Pioneer se dokonce po tragickém úhynu televizorů Kuro vrhnul na audio s novou vervou (což potvrzuje recenze výtečného VSX 921 v tomto čísle). Trhu s černou „spotřebkou“ ale vládnou Kimové z jihu, kteří audiu rozumí stejně skvěle jako sportovním automobilům, nepomůže jim ani Mark Lewinson lakovaný nazlato.
Záchrana tak přichází v posledních letech z Holandska, od společnosti, která vedle televizí a fénů či zubních kartáčků vyrábí i tomografy či magnetickou rezonanci. Philips nám v poslední letech nadělil v oblasti kompaktních Hi-Fi systémů několik výtečných exemplářů – například MCD900 s páskovými výškovými reproduktory nebo ještě exotičtější MCD909 s kombinací elektronkového předzesilovače, digitálního zesilovače a (opět) páskových „výškáčů“. To jsou ale modely let minulých, technologickou a konstrukční exotiku nyní střídá spíše exotika designová, v čele s Fidelio SoundSphere.
Dva soudkovité reproduktory s „výškáči“ vytrčenými na masivních nerezových konzolách – opravdu to nevypadá jako audiosystém, spíše jako výtvor excentrického designéra. Nicméně neobvyklá konstrukce SoundSphere má svá pozitiva – netradiční tvar reproduktorů nabízí výtečné podání středních a nižších frekvencí, zatímco vytrčené výškové reproduktory dokáží pokrýt širší zvukové pole. Výsledkem je plný, detailní a přesto přehledný zvuk, který dokazuje, že to nejdůležitější (tedy zvuk) designu obětováno nebylo.
Fidelio SoundSphere jsou reproduktory zaměřené primárně či spíše výhradně na majitele iPodu Touch, iPhonu či iPadu podporujícího iOS verze 4.2 a vyšší (respektive PC či Macu s iTunes verze 10) – a tedy i na AirPlay. Je to totiž jediný elegantní způsob, jak do nich nějaký zvuk dostat. Levý reproduktor obsahující zesilovač totiž kromě Wi-Fi rozhraní nabízí jen obyčejný linkový vstup, dokovací základna slouží jen a pouze k nabíjení a případnému ovládání vašeho iPřístroje pomocí infračerveného dálkového ovladače. Máte-li tedy iPřístroj, který AirPlay nepodporuje, budete je muset potupně připojit přes sluchátkový výstup. SoundSphere dokonce nemá ani LAN port, takže byste si měli být zcela jisti kvalitou vaší Wi-Fi sítě, jinak vás čeká přerušovaný poslech, což může být někdy horší než přerušovaný sex. Má to ale i jistá pozitiva – výrobce díky tomu přišel na elegantní způsob, jak vše zprovoznit pouze s použitím iPřístroje: reproduktory nejprve vytvoří vlastní otevřenou Wi-Fi síť, k níž se přihlásíte, vše nastavíte a posléze se připojí na domácí Wi-Fi.
Přestože chápeme některá rozhodnutí jako kompromis mezi fantastickým designem a funkčností, máme pocit že si Philips, i s ohledem na poměrně vysokou cenu, nechal ujít hned několik fantastických vychytávek (nebo si je schovává pro příští verzi) – například se doslova nabízí, aby byl pravý reproduktor bezdrátový. Nutnost propojení drátem (byť šroubovací svorky jsou překvapivě kvalitní) prostě není cool. A není to ani fakt, že klasický harddiskový iPod musíte připojit z kolíbky k reproduktorům nevzhledným kabelem ze sluchátkového výstupu – i tady by se velmi hodil bezdrátový přenos. Z praktického hlediska nám tak přijde lepší například Zeppelin Air, po zvukové stránce bychom ale hlasovali spíše pro SoundSphere.
Méně je někdy více. Philips Fidelio SoundSphere sice nenabízí mnoho funkcí, za své (nemalé) peníze ale dostanete nálož designu i skvělého zvuku – a na tom koneckonců iUživatelům iZáleží iNejvíce.

Philips Fidelio SoundSphere

Výkon: 2× 50 W RMS
Repro: 130 mm středobasový, 19 mm výškový
Hmotnost a rozměry: 12 kg, každé repro: 265 mm (průměr) × 410 mm (výška)
Rozhraní: AirPlay (Wi-Fi), line-in