Hlavní navigace

Phillips SHE 9800/00

1. 4. 2010

Sdílet

www.philips.cz, 2008 Kč s DPH Už při letmém pohledu na netradičně tvarované „špunty“ je jasné, že vás čekají hutné, syté basy. Byla by ovšem chyba předpokládat, že špičkov

www.philips.cz, 2008 Kč s DPH

Už při letmém pohledu na netradičně tvarované „špunty“ je jasné, že vás čekají hutné, syté basy. Byla by ovšem chyba předpokládat, že špičkový model značky Philips neumí nic jiného. Netradiční tvar a rozměry jsou dány osazením 13,5mm reproduktorů – ty nabízejí nejen spolehlivou reprodukci nízkých frekvencí, ale také vysokou hlasitost bez zkreslení. Přestože sluchátka mohou na první pohled vypadat vůči uchu téměř nepřátelsky, my jsme s ergonomií neměli problémy a pociťovali jsme snad jen jejich větší váhu (jsme ovšem zvyklí na ultralehké špunty typu Zen Aurwana). Váha jde opět na vrub velkým reproduktorům, ale také kvalitním použitým materiálům – pecky působí velmi solidně a vcelku odolně, včetně pružného a poddajného kabelu.
Výrobce v případě SHE 9800/00 používá řadu superlativů – zatímco s některými souhlasit lze (například vyšší výkon na nižších frekvencích, vysoký dynamický rozsah či pokrytí celého frekvenčního spektra), s jinými (vyvážený a přesný zvuk) se bez výhrad ztotožnit nemůžeme. Sluchátka především hrají mohutně. Basová složka je pevná a sytá, bez zkreslení, a i když střední a vyšší frekvence nepřekrývá a sluchátka stále dokáží nabídnout poměrně dost detailů, nízké frekvence zvukovému podání přeci jen dominují. Je na místě podotknout, že podobný přednes patrně řada majitelů přenosných přehrávačů s dobrou dynamikou (mezi ně patří zejména nové iPody) ocení. Pokud ale dáváte přednost dynamickému a zároveň neutrálnímu zvuku s větší vzdušností, v němž je možné skutečně umístit všechny nástroje a sledovat detaily ve vokálech a zejména ve vyšších frekvencích či u strunných nástrojů – zkrátka pokud máte rádi akustickou hudbu spíše než R&B, blues spíše než rock či metal, pak raději hledejte v nabídce Philipsu jiný model.
Impedance: 16 ohmů
Citlivost: 106 dB
Frekvenční rozsah: 12–22 000 Hz
Hmotnost: 14 g

Philips SHC 8525

www.philips.cz, 1790 Kč

Zatímco před pár lety byla bezdrátová sluchátka s FM technologií pro přenos zvuku na technologické špičce, dnes patří spíše do levnější kategorie. Pokud se však nepovažujete za náročné audiofily, není důvod, proč se analogu a potažmo modelu Philips SHC8525 vyhýbat. Povedený design i dobrá ergonomie uzavřených mušlí, které snadno pojmou i větší ucho, stabilní nabíjecí základna či možnost použít k jedné základně více sluchátek jsou rozhodně argumenty pro. Argumentem zcela neoddiskutovatelným je pak pochopitelně cena, která leží výrazně níže než u výtečných digitálních SHD 8900, která jsme recenzovali v minulém roce.
Žádná sleva ale pochopitelně není zadarmo. Analogový FM přenos funguje takřka výtečně v případě, že doma či v nejbližším okolí (například u sousedů) nemáte žádné „rušičky“. Do této kategorie může patřit ledacos: od běžícího PC přes Wi-Fi router, souseda radioamatéra až po krátkodobě aktivované kuchyňské „periferie“. Jejich přítomnost lze pomocí sluchátek identifikovat poměrně snadno vyšší hladinou šumu, případně zkrácením účinného dosahu.
Při běžném provozu tak může být problém rozlišit, kde končí možnosti přednesu samotných sluchátek (ty mají poměrně vyrovnanou reprodukci s dostatkem detailu a pevnou basovou složkou) a kde je limit přenosové technologie – zvuk SHC 8525 tak není audiofilský a v jiných než takřka ideálních přenosových podmínkách nemusí být ani – jak slibuje výrobce – Hi-Fi. V některých případech samozřejmě pomůže přepnout na jiný ze tří dostupných přenosových kanálů.
Otázkou tedy je, jak budete sluchátka používat. Pokud hledáte řešení pro bezdrátový přenos zvuku k televizoru, jsou SHC 8525 více než adekvátní. Kvalita zvuku je pro takové využití velmi dobrá, poměr ceny a užitné hodnoty výtečný – zejména proto, že (jak jsme již zmínili) můžete k jedné základně použít několikera sluchátka. Pro poslech hudby bychom ale volili buď dražší SHD 8900, nebo klasickou „drátovou“ alternativu.

Citlivost: 100 dB
SNR: ~70 dB
Přenosová frekvence: 863–865 MHz, 3 kanály
Reproduktor: 40 mm, neodymiový magnet
Baterie: 2× AAA NiMH, výdrž cca 15 hodin
Frekvenční rozsah: 12–22 000 Hz
Hmotnost: 14 g