Hlavní navigace

Photo editor: Dokonalé fotografie díky speciálním funkcím

15. 2. 2021

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Pryč je doba, kdy člověk každý záběr fotoaparátem pečlivě připravoval, aby výsledná fotografie byla co nejlepší. Bylo třeba nastavit čas i clonu, vybrat si vhodné světlo a místo – prostě to nebylo tak jednoduché jako dnes. Díky digitálním fotoaparátům jsme schopni vytvořit desítky fotek během několika minut. A pak je v klidu domova editovat do dokonalosti. Jak na to?

Kouzlení s fotografiemi

Digitální fotografie nabízí jednu možnost, která dříve nebyla. Jedná se o úpravu fotografií pomocí speciálních programů, kdy z obyčejné fotky vytvoříte dílo hodné mistra. Základní photo editor zvládne upravit jas, kontrast i barevné hloubky. K dispozici bývají také sady štětců, spreje, rozostření, zaostření, selektivní kopírování. Díky nim si lze s fotografií vyhrát a vylepšit ji. Právě nástroje úpravy barev, světla a různé efekty a filtry vám umožní podtrhnout krásu zachycené přírody, budov nebo osob.

IT_PR_2023

Nejznámější programy na úpravu fotografií

Mezi nejvíce oblíbené a nejrozšířenější photo editory patří zejména CorelDraw Graphic Suite, Adobe Photoshop, Zoner Photo Studio či VideoStudio. Nabízejí komplexní služby a s jejich pomocí lze vytvořit opravdu dokonalé fotografie. K dispozici jsou pochopitelně i programy, které jsou zcela zdarma, mají však omezené funkce – například Polarr, Pixir, PhotoScape X a další. Pro občasnou úpravu fotek jsou ale dostačující. Třeba když potřebujete vytvořit z fotografií koláž, můžete je využít.

Předplatné, nebo raději trvalou licenci?

U placených programů máte na výběr trvalou licenci, nebo předplatné. Nevýhodou trvalé licence je zejména to, když vyjde nová verze programu, musíte si koupit licenci novou. S předplatným máte vždy aktuální verzi daného programu, často také s využitím cloudové služby, takže se ke svým datům dostanete z jakéhokoliv místa. 

Byl pro vás článek přínosný?