Hlavní navigace

Photoshop se stává 3D nástrojem

17. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Adobe
Firma Adobe dále přidává funkce do své klíčové aplikace, Photoshopu CC – tentokrát ho rozšířila o podporu 3D tisku.

V rámci přípravy na přicházející revoluci 3D tisku vsadila Adobe na partnerství, konkrétně s výrobcem 3D tiskáren MakerBot, výrobcem materiálů pro 3D tisk Shapeways a výrobcem interaktivního 3D rozšíření pro prohlížeče Sketchfab. Andy Lauta, produktový manažer Photoshopu, během představení novinek novinářům sdělil: „Na obzoru se již rýsuje bod, kdy se 3D technologie jako spotřební elektronika rozšíří do domácnosti, které si budou moci koupit a nainstalovat vlastní 3D tiskárnu.“

Photoshop již dříve nabízel některé 3D komponenty v rámci verze Photoshop Extended, ale dříve byly orientovány na specifické potřeby, například zpracování zdravotních materiálů nebo návrhy balení pro produkty. 3D tisk je ovšem náročný s ohledem na použitou technologii, jejíž omezení musí brát v potaz. Například některé modely nemusí jít vytisknout, mohou obsahovat díry či slabá místa, která prostě neumožní vytvořit dostatečně silnou konstrukci, jež by se udržela před vytuhnutím materiálu. To je obtížné pochopit zejména pro obecné uživatele a 3D vylepšení Photoshopu by se mělo právě soustředit na maximální zjednodušení jejich práce.

S novou verzí Photoshopu (označovanou jako 14.2) mohou umělci navrhnout ale i finalizovat 3D produkt, ať už jde o prototypy, umění, hračky, šperky nebo animace s 3D náhledy s realistickým měřítkem. Klíčová je samozřejmě schopnost 3D tisku na jedno kliknutí myši.

Photoshop obsahuje zabudovanou podporu pro 3D tiskové služby a lokálně připojené 3D tiskárny, konkrétně Shapeways (tisková služba), MakerBot Replicator 1,2 a 2x, 3D systems cube a tiskárny Zcorp. Přímo jsou podporovány formáty OBJ, STL, 3DS Collada a KMZ. Pro jiné tiskárny je dále možno použít otevřené architektury, které umožňuje uživateli vytvořit vlastní profil 3D tiskárny v XML.

Photoshop CC využívá WWW službu Sketchfab pro publikování, sdílení a zabudovávání 3D modelů do webových stránek, která je v reálném čase interaktivní. Součástí aktualizace programu bylo i rozšíření možností akcelerace funkcí pomocí GPU, tedy procesorů grafických karet.

special_kyberutoky

Photoshop CC je součástí Adobe Creative Cloud, s nímž mohou uživatelé pracovat pouze na základně předplatného, které vychází přibližně na 50 dolarů měsíčně. Jednotlivé aplikace jsou k dispozici za 20 dolarů a Photoshop Photography Program, do kterého matří Lightroom, 20 GB cloudového úložiště a webové služby Behance, je po omezenou dobu za 10 dolarů na měsíc.

 

Autor článku