Hlavní navigace

Pinch zoom update pro Xperii X10

2. 2. 2011

Sdílet

Aktualizace pro X10 konečně přináší formu podporu multi-touch, vylepšení však zasahují i další části systému X10, X10 mini a X8.

Sony Ericsson oznámil novou vlnu aktualizací pro své mobilní telefony Xperia s operačním systémem Android. To znamená Xperii X10, Xperii X10 mini a Xperii X8. Update pro X10 se již začal distribuovat, postupně bude ke stažení v různých jazykových verzích. Uživatelé X8 se dočkají přibližně za týden.

Uživatelé X10 na tuto aktualizaci netrpělivě čekali, protože známým nedostatkem tohoto jinak povedeného telefonu je absence pod podporu multi-touch, tedy multidotykového ovládání. Detekce více dotyků je přitom jedna z hlavních udávaných výhod kapacitních displejů a OS Android. Podle výrobce je příčinou hardwarové omezení, a multi-touch není možný, nicméně vývojáři SE konečně našli způsob, jak alespoň částečné implementovat multi-touch funkcionalitu, konkrétně je tzv. „pinch-to-zoom“, tedy přibližování a oddalování pomocí roztažení a stažení prstů. Jak se potvrdilo, bude tuto novou funkci podporovat webový prohlížeč a Google Maps, není známo, zda je takto vylepšen i prohlížeč obrázků.

skoleni


Další novinky aktualizací X10 a X8 jsou nová verze Moxier Active Sync software s novými widgety pro email, kalendář a úkoly, dále možnost stříhat video. Mediascape má nyní funkci pro přístup k přehrávání (Now Playing) s pravého horního rohu a také automatická konverze videí do formátu vhodného pro posílání přes MMS.


X8 a X10 mini pak mají nově podporu ANT+ protokolu, který jim dává možnost komunikovat se zařízeními jako jsou měřiče vzdáleností či tělesných funkcí (tepu, tlaku...). Vhodné kupříkladu pro udržování statistky o sportování.

Aktualizace X10 přidává i změny pro naše uživatele ne zrovna důležité a to podporu jazyků psaných zprava doleva, například arabštiny, thajštiny či hebrejštiny.

Sony Ericsson Xperia X10