Hlavní navigace

Plánuje Apple 13palcový iPad?

29. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Kurhan - Fotolia.com
Korejský časopis ET News odstartoval v květnu šeptandu o tom, že Apple již několik měsíců testuje nový model iPadu s úhlopříčkou obrazovky 12,9 palců.

To by znamenalo výrazné zvětšení zobrazovací plochy proti dosavadním modelům o úhlopříčce pouhých 9,7 palců. V této kategorii se typicky nacházejí některé notebooky Applu. Článek měl být založen na informacích subdodavatelů komponent, ale nebyl brán příliš vážně až do podobné zprávy v časopise Wall Street Journal.

Informace byly zkonkrétněny v listopadu, kdy se podle Korea Times zástupce jednoho z korejských výrobců vyjádřil, že 12,9palcové obrazovky pro nové iPady jsou již ve výrobě a vše by mělo být připraveno pro premiéru „v průběhu příštího roku“. Zajímavé je tvrzení, že kvalitou by měly překonat dosavadní obrazovky Retina a jejich rozlišení by se mělo blížit UHD (ultra high-definition), známému jako 4K.

Samozřejmě především u firmy Apple známé svým tajnůstkářstvím nejsou podobné pověsti nic neobvyklého. Ale každá firma je závislá na dlouhých řetězcích subdodavatelů, kde se informace udržují v tajnosti podstatně obtížněji než uvnitř firmy. Tím spíše, pokud jde o přípravu skladových zásob pro celosvětovou premiéru s okamžitým zahájením prodeje prakticky po celém světě, jaké jsou typické pro Apple.

Zajímavé spíše je, že daná velikost iPadu by představovala zcela nový segment tabletů, podle některých komentářů cílený na oblast školství. To celosvětově prochází krizí a hledáním nové podoby, současně jde o obrovský trh, o který má zájem řada výrobců. Ale co se týče náhrady klasických papírových učebnic, zatím se žádnému z nich nepodařilo nabídnout plnohodnotnou alternativu. Klasické iPady jsou příliš malé pro skupinovou práci, mobilní prohlížeče mají příliš omezené schopnosti a ovládací rozhraní, ale i tak je řada škol zkouší nasadit.

Velkým konkurentem mohou být Google Chromebooky, které mají plnohodnotnou klávesnici a současně i interaktivní dotykovou obrazovku a operační systém postavený na plnohodnotném prohlížeči. Ovšem při srovnatelně kvalitním displeji s iPady jejich cena dosahuje 1300 dolarů, která je již pro většinu škol neakceptovatelná a nižší modely již jako prezentační platforma nejsou tak přitažlivé.

special_kyberutoky

Je tedy poměrně pravděpodobné, že Apple tiše pracuje na optimalizovaném řešení. Rozměrnější tablety by mohly být první přijatelnou náhradou pro papírové učebnice a současně by mohly být příslovečným posledním hřebíkem do rakve světa klasických stolních počítačů. Nepochybně si vyžádají novou generaci operačního systému s lepší integraci do tradičních univerzitních informačních systémů, takže je možné, že se s nimi nejdříve budeme potkávat v podobně prodejních kiosků a prezentačních zařízení obchodů Applu.