Hlavní navigace

Platforma on{X} od Microsoftu využívá smartphone naplno

 Autor: © Kirsty Pargeter - Fotolia.com
Microsoft uvádí na trh nástroj pro vývoj aplikací pro telefony s operačním systémem Android, které i méně zdatným vývojářům v jazyce Java usnadní naplno využít i netušených možností smartphonu.
Kateřina Janulová 10. 6. 2012

Sdílet

Microsoft, který rozvolňuje svůj přístup k open source, vyvinul rozhraní API s názvem on{X} pro telefony s OS Android. Chcete, aby telefon automaticky odeslal SMS volajícímu, když řídíte auto? on{X} to zvládne. Máte problém zapamatovat si, kde nejčastěji parkujete s autem? on{X} vám je pomůže najít. Nezavolali jste svojí matce déle jak měsíc? On{X} vám to připomene.

on{X} je platforma, jež vytvoří normu pro snímání dat generovaných telefonem: poloha GPS, pohyb, zda je telefon napájen ze sítě, zda je blízko přístupový bod Wi-Fi, zda telefon zůstal ponechán na určitém místě, atd. Software pak vezme tyto údaje a provede akci založenou na těchto informacích. Například stačí opustit svůj dům v 7 ráno a naprogramovat, aby telefon automaticky odeslat SMS vašemu nadřízenému, že budete v práci za 20 minut. Odcházíte z práce v 17:30? Telefon vám automaticky začne na cestu domů přehrávat hudbu.

„Ke splnění těchto a dalších úkolů, které si vývojáři vymyslí, je možné napsat kód v JavaScriptu prostřednictvím API platformy on{X}. Vývojáři mohou kód sdílet s ostatními, instalovat jej v telefonu a dále přizpůsobovat svým konkrétním potřebám a situacím,“ píše na blogu jeden z vývojářů Eran Yariv.

Tým vývojářů platformy on{X} v Microsoftu má v plánu vytvořit verzi i pro Windows Phone, ale práce na ní jsou složitější a tato verze bude k dispozici až později. Android je přece jen open source, a tudíž zde mohou vývojáři snadněji přistupovat ke zdrojovému kódu. Právě teď je on{X} v beta verzi. Tým z Microsoftu vyzývá další vývojáře, aby se zamysleli a pomohli platformu rozšířit o další funkce, které lze touto cestou provést.

Tým on{X} nazývá používá pro označení dávek příkazů výraz „recept“ (recipe) a několik jich už nabízí na svých internetových stránkách. Zároveň zde zveřejnil i zdrojový kód platformy on{X}, který si celý mohou uživatelé stáhnout do svých telefonů a pak mohou zkoušet vymýšlet své vlastní recepty.

Spíše než psaní samostatných aplikací, které jsou zaměřeny na jednotlivé funkcí telefonu, jako je GPS nebo přístup k internetu, jsou tedy tyto recepty zapsány do API, což zjednodušuje vývojářům práci. Chcete-li začít s on{X}, nepotřebujete žádné zkušenosti s vývojem mobilních aplikací, tvrdí autoři na blogu. Základní znalosti programování v JavaScriptu vám budou bohatě stačit. Vývojáři si pak navíc mohou nahrát svůj kód na tyto stránky, kde mohou recept testovat a odhalovat tak případné chyby ve skriptu.

Údaje shromážděné pomocí on[X} zůstávají v telefonu, a všechna pravidla těchto receptů lze zapnout a vypnout přímo v telefonu. Platforma on{X} pracuje poměrně logicky, takže může například, podle posouzení určitých výstupů dat, dojít k závěru, že telefon je přenášen pěšky nebo je vezen v autě, avšak na mnohé další úkony je třeba vytvořit pravidlo přímo.

Systém je možné použít k vytvoření každodenního připomenutí úkolu, jako třeba „vyzvedni kolegu cestou na oběd“, která se opakují každý den. Připomenutí však mohou být i složitější. Uživatelé si mohou naprogramovat vybrané akce při výskytu vybraných událostí (od toho je odvozen název on{X}). Mohou si třeba nastavit místa na mapě, která navštěvují, takže například pokud si na návštěvě u rodičů zapomenete bundu, můžete si nastavit připomenutí, abyste si ji nezapomněli odnést s sebou při příští návštěvě.

Jak vidno, chytrý telefon se dá využít i k mnoha věcem, pro které by ho nejspíš ani nikoho využít nenapadlo.