Hlavní navigace

Platformu pro budování privátních cloudů obohatila IBM o podporu klíčových podnikových aplikací

Svou platformu CloudBurst, jež podnikům slouží pro jednoduché nasazení virtualizovaných privátních cloudů, rozšířila firma IBM o podporu systémů využívající procesory Power7.
Pavel Louda 14. 10. 2010

Sdílet

To podle analytiků dovolí v tomto prostředí nasadit i klíčové podnikové aplikace jako SAP. Doposud mohli zájemci využít pouze servery s čipy x86.

CloudBurst 2.1 představuje integrované řešení, jež zahrnuje servery a širokou škálu dalších komponent, jako jsou úložné prostředky, síťové komponenty a odpovídající správní software. Platforma rovněž obsahuje samoobslužný portál, kde si koncoví uživatelé mohou rezervovat výpočetní a další IT zdroje podle svých potřeb, přičemž správní program jim je automaticky poskytne.

Naším cílem je zájemcům poskytnout ucelený produkt, se kterým už nebudou mít žádnou práci, „říká Lauren Statesová, viceprezidentka pro cloud computing ve firmě IBM.

Dosud byl CloudBurst postaven pouze na bázi základních serverů řady IBM System x, nově však podporuje i výkonnější zařízení této třídy – blade systémy HS22V se 72 GB paměti. Dostupné jsou tři konfigurace, každá pro rozvaděč o velikosti 42U. Nejnižší varianta zahrnuje šasi Blade Center se čtyřmi blade servery, na kterých může být provozováno až 100 virtuálních strojů. Na opačném konci výkonového spektra nových x86 systémů stojí soubor 28 blade serverů umístěných ve dvou šasi BladeCenter a umožňující nasazení až 960 virtuálních strojů.

Zařízení, jež jsou osazena procesory Power7, jsou v nabídce CloudBurst zcela nové. Jedná se o konfiguraci samostatného serveru Power 750, jehož 32 procesorových jader je schopno obsloužit až 160 virtuálních strojů. Výkonovou špičkou je v tomto případě sada 11 systémů Power 750 umístěných v pěti rozvaděčích, která je podle představitelů IBM schopna provozovat až 2 960 virtuálních serverů.

Software, který je s těmito jednotkami dodáván, je podle Statesové schopen přidělovat aplikace či jiné služby na základě stisknutí pouze několika tlačítek. Momentálně nepoužívané aplikace jsou přitom v systému uvedeny do stavu „hlubokého zamrznutí“, což výrazně šetří dostupní zdroje fyzického serveru i odpovídajících úložišť.

Podle IBM integrační práce, které sama učinila při vytváření komplexní nabídky pro privátní cloudy, podnikům ušetří při implementaci těchto řešení spoustu času i finančních prostředků. Avšak pro zájemce poskytuje i samotný správní software –Service Delivery Manager -, který poskytuje podobnou funkcionalitu provosioningu aplikací a služeb těm zákazníkům, kteří se rozhodnou privátní cloudy vystavět podle svých představ, ať už jde o hardware IBM nebo jiných výrobců.

“CloudBurst postavený na bázi systémů Power získal certifikaci pro provozování podnikových aplikací SAP, což ukazuje, že je optimalizován i pro provoz klíčových podnikových aplikací,“ tvrdí Charles King, analytik společnosti Pund-IT. „Vidíme řešení, které je zaměřeno na velké podniky a přitom využívá cloudové prostředí, v něm mohou být systémy SAP snadno provozovány i spravovány.

Podobné řešení jako CloudBurst nabízejí také firmy Hewlett-Packard (Blade System Matrix), Cisco (Unified Computing System), Oracle (Exalogic Elastic Cloud) nebo Dell, který svou nabídku Virtual Integrated System představil v září.