Hlavní navigace

Po průšvihu s Wi-Fi zpřísňuje Google svou politiku ochrany soukromí

24. 10. 2010

Sdílet

Pod vlivem několika měsíčního nátlaku ze strany odborné i laické veřejnosti se Google nakonec rozhodl změnit svůj přístup k ochraně osobních dat.

Když v květnu letošního roku vyšlo najevo, že se Googlu podařilo (prý neúmyslně) prostřednictvím Wi-Fi získat citlivá data některých uživatelů, když ulicemi projížděla speciální vozidla skenující jejich vzhled pro službu Street View, šlo jen o další potvrzení, že s politikou ochrany soukromí Googlu není něco v pořádku. Představitelé společnosti se nyní za tento incident znovu omluvili a zároveň slíbili učinit takové kroky, aby se už nic podobného nestalo.

V první řadě došlo k několika personálním změnám. Google ustanovil zvláštní skupinu pro ochranu soukromí, přičemž do jeho čela dosadil Almu Whitten. Ta se v této oblasti sice pohybuje již delší dobu, nicméně významně se rozrostl počet pracovníků, které má pod sebou. Google tak chce nejspíš naznačit, že nejde jen o nějaký symbolický krok, ale že se skutečně rozhodl změnit svůj přístup.

Vedení společnosti dále vydalo nařízení o častějším školení zaměstnanců na téma ochrany osobních dat a počínaje prosincem prý všichni pracovníci musí absolvovat nový informační bezpečnostní program. Dále má dojít k vytvoření efektivnějšího systému kontroly nakládání s citlivými daty uvnitř společnosti a v plánu má Google i pravidelné interní audity.

I přes velké množství změn je však otázkou, zdali k nějakému zlepšení opravdu dojde. Jak se dá totiž věřit společnosti, jejíž generální ředitel otevřeně přiznává, že „pokud máte něco, co nechcete, aby někdo věděl, možná není Google tou správnou volbou.“ Přesně tato slova ze svých úst v pořadu televizní stanice CNBC vypustil Eric Schmidt, CEO Googlu, následkem čeho se na něj snesla vlna kritiky srovnatelná s poslední aférou Street View. Představitelé některých firem své zákazníky dokonce vyzvali, aby přestali využívat služeb Googlu a přešli ke konkurenčním produktům. Jednou z nich byla i Mozilla se rozhodla zrušit svou oficiální podporu internetového vyhledávače Google a uživatelům doporučila přejít na konkurenční Bing od Microsoftu. Více se můžete dočíst v článku Mozilla doporučuje uživatelům Firefoxu přechod na Bing.