Hlavní navigace

Po Twitteru chystá hromadné propouštění i Meta

9. 11. 2022

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Poté, co se počet zaměstnanců Mety během pandemie zvýšil o zhruba 70 %, chystá firma ve světle nelichotivých hospodářských výsledků naopak hromadné propouštění. Ukazuje to na problémy, kterými teď technologické firmy procházejí.

Meta, mateřská společnost Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, hodlá dle Wall Street Journalu škrtat tisíce pracovních míst. Zvěsti přicházejí jen pár týdnů poté, co vyšlo najevo, že špatné ekonomické výsledky Facebooku a Instagramu vedly k poklesu tržní hodnoty firmy o 80 miliard dolarů a cena jejích akcií se propadla na méně než třetinu hodnoty z počátku roku.

Třetí letošní kvartál byl pro Metu druhým v pořadí, kdy společnosti klesaly tržby, a to na 27,71 miliardy dolarů, meziročně o 4 %. Čistý zisk pak poklesl dokonce o 52 % na 4,4 miliardy. Jedny z největších ztrát přitom zaznamenala divize Reality Labs zodpovědná za vývoj Metaversa. Její celkové roční ztráty činí 9,4 miliardy, přičemž Meta předpokládá, že v příštím roce ještě dál porostou.

Už v létě šlo vysledovat, že řada technologických firem včetně Oraclu, Googlu, Microsoftu i Applu přestala nabírat nové zaměstnance, ve snaze omezit výdaje a stabilizovat svou finanční situaci. Meta navíc k tomu zřejmě omezí i své aktivity.

Sama společnost zvěsti odmítla komentovat, místo toho odkázala na proslov svého šéfa Marka Zuckerberga k investorům, když hodnotil výsledky třetího kvartálu: „V roce 2023 naše investice zaměříme na menší množství prioritních oblastí růstu. To znamená, že některé týmy smysluplně porostou, většina ostatních však zůstane ve stávající stavu nebo se zmenší.“ Meta tak prý zůstane „přibližně stejně velkou“ společností nebo „o něco menší“.

Propouštění je „snadným řešením“

Propouštění je firmami často považováno za „snadné řešení“, jak ukazuje nejen situace Mety, ale také Twitteru, jehož nový majitel Elon Musk se první týden ve funkci zbavil téměř poloviny zaměstnanců.

Navíc, dle všeho, ne zrovna vybíravě. Jak někteří uvedli, při příchodu do práce jim byl odepřen přístup k pracovním počítačům i firemním účtům na Gmailu či Slacku.

Nejvíc zasažena prý byla oddělení mající na starost produktovou důvěru a zabezpečení, pravidla užívání, komunikaci, kurátorství tweetů, etiku umělé inteligence, výzkum, strojové učení, společenskou zodpovědnost, přístupnost, ale dokonce i některé klíčové vývojářské týmy.

Musk vyhodil rovněž několik vysoce postavených manažerů, včetně viceprezidenta pro produktové inženýrství. Své počínání přímo na Twitteru obhajoval takto: „Co se týče snižování počtu zaměstnanců, když firma ztrácí čtyři miliony dolarů denně, není bohužel na výběr.“ Později však svůj příspěvek smazal.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.