Hlavní navigace

Po zásahu úřadů provoz na dark webech kvete

3. 8. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © alswart
Na několika nelegálních serverech dark webu začal vzkvétat obchod poté, co úřady zablokovaly dva velké hráče na trhu – AlphaBay a Hansa, nabízející drogy, zbraně nebo malware.

Podle studie, kterou si nechala zpracovat BBC, však v návaznosti na to poslední červencový týden vzrostly obchody některých jiných stránek až o 28 %.

„Máme důkazy, že jakmile je zavřena jedna nelegální stránka, nezákonný byznys se přesune jinam,“ říká Elad Ben-Meir, šéf marketingu v bezpečnostní společnosti Cyberint, která studii vypracovala. „Taky ale máme důkazy, že vládní opatření nutí obchodníky prodávající zbraně nebo dětskou pornografii vyklízet jejich pozice.“

Uzavření platforem AlphaBay a Hansa bylo zveřejněno 20. července, Cyberint se následně zaměřil na to, jak tento krok ovlivní aktivitu na dalších pěti předních obchodech dark webu. Ukázalo se, že do pozice největšího nezákonného obchodu se dostal Dream Market, s bezmála 99 tisíci položkami. Ten je také jedním z nejstarších nezákonných obchodů stále v provozu, spuštěn byl v roce 2013.

„Šušká se však o tom, že i na Dream Market by mohla dopadnout vládní opatření, prodejci i kupující jsou proto nejistí,“ konstatuje Ben-Meir, podle kterého se portfolio webu v posledním červencovém týdnu rozšířilo jen o 3,9 %. Europol a FBI skutečně slibují, že v návaznosti na uzavření AlphaBay a Hansy mají rozjeté „stovky“ dalších vyšetřování a obecně se tak očekává, že další akce budou následovat.

Druhým největším ilegálním obchodem je v současnosti TradeRoute, který zaznamenal nárůst o 16,3 % na téměř 18 tisíc položek, mezi kterými nechybí padělané dokumenty nebo alkohol a cigarety z černého trhu.

„TradeRoute se snaží aktivně lákat obchodníky z AlphaBay,“ píše se ve zprávě Cyberintu. Tochka, specializující se hlavně na léčiva, pak zaznamenala nárůst o 28,1 % na 2390 položek, na paty jí pak šlape jeden z mladších obchodů, Wall Street Market s 2216 položkami.

Pouze jediný ze sledovaných obchodů zaznamenal pokles, a to RsClub Market specializující na prodej zbraní; jeho jediné omezení je, že nenabízí „zbraně hromadného ničení“. RsClub Market se propadl o 37,8 % na 1689 položek, což podle společnosti Cyberint mohla ovlivnit i zpráva o nelegálním obchodu se zbraněmi na dark webu, zveřejněná 19. července think tankem Rand Corporation a Univerzitou v Manchesteru.

soutez_casestudy

Podle ní 60 % prodávaných zbraní pochází z USA, přičemž mezi kupujícími figurují mimo jiné i teroristé. Podle Cyberintu je také RsClub Market další platformou v hledáčku Europolu a FBI, což ve finále vede k poklesu jeho nabídky.

„Uzavření webů evidentně neodradilo prodejce, není však ještě zcela jasné, nakolik odradí kupující,“ hodnotí situaci Alan Woodward z Europolu. „Prodejci věří, že jsou relativně imunní, takže je těžké je vystopovat i když si na ně došlápneme, ovšem kupující už musí zadávat své iniciály, včetně adresy. Proto se snažíme ty obchody kompletně zavírat.“

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku