Hlavní navigace

Počet krádeží smartphonů díky funkci „kill switch“ rychle klesá

12. 2. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © Klet
Krádeže smartphonů jsou na ústupu. Analytici to mimo jiné dávají do souvislosti s uplatněním funkce kill, která znemožní mobilu v cizích rukách další fungování.

Například v Londýně počet krádeží smartphoinů poklesl meziročně o 40 %. V San Franciscu obecně počet krádeží a loupeží klesl v roce 2014 meziročně o 22 %, přičemž přímo počet krádeží a loupeží smartphonů klesl o 27 %. Krádeže iPhonů pak klesly o 40 %.

A konečně v New Yorku počet krádeží smartphonů klesl o 16 %, zatímco u iPhonů to bylo o celých 25 %.

„Tyto velké poklesy počtu krádeží smartphonů jsme zaznamenali od té doby, co je na trhu tzv. kill switch, což je důkazem toho, že naše strategie funguje. Lidé v našich městech se nyní mohou cítit bezpečněji,“ uvedl v prohlášení prokurátor New Yorku Eric Schneiderman. Kill switch je funkce či aplikace v mobilním operačním systému, která umí na dálku z telefonu smazat všechna osobní data a znemožnit jeho další používání.

Vládní představitelé již dlouhou dobu prosazují, aby byla tato technologie standardizována, čímž by se snížil počet krádeží smartphonů na ulicích velkých měst. Očekává se, že telefony nebudou tak častým cílem útočníků, pokud je bude možné jednoduše a rychle "zničit".

Třeba Apple přidal kill switch (funkce je nazvána jako Activation Lock) do svého iPhonu v září 2013 a následně se v dubnu 2014 připojil Samsung se svým smartphonem Galaxy S5. Google funkci integroval do Androidu verze Lollipop.

Další rozšíření se čeká i díky tomu, že podle zákonu státu Kalifornie musí být tato funkce kill switch obsažena ve všech smartphonech vyrobených po 1. červenci 2015 a prodávaných v tomto státě. I když se zákon v současné době týká pouze Kalifornie, měl by být inspirací pro další (nejen americké) státy.

Státní zástupce George Gascon, který spolu se Schneidermanem stál za iniciativou na standardizaci funkce kill switch, přijal výsledky nové studie s nadšením a uvedl, že podle jeho očekávání budou krádeže smartphonů i nadále na ústupu.

Výrobci smartphonů prvně byli proti těmto opatřením spíše v opozici, avšak následně změnili svůj pohled. Aktivnější jsou v poslední době také někteří operátoři, kteří přišli s novou politikou, podle které ukradené telefony nelze v sítích znovu aktivovat.