Hlavní navigace

Počet počítačů prodaných ve východní Evropě pronikavě roste

Trh s osobními počítači ve střední a východní Evropě v loňském roce poháněl kupředu především ekonomický boom, uvádí společnost IDC.
Pavel Louda 3. 8. 2007

Sdílet


Trh s osobními počítači ve střední a východní Evropě v roce 2006 pokračoval v rychlém růstu - počet dodaných kusů vzrostl o 23 % na 16 milionů v hodnotě přesahující 14 miliard dolarů, což bylo téměř o čtvrtinu více než v roce předcházejícím. na nejúspěšnější trojici dodavatelů – HP, Acer a Asus – připadlo téměř 19 % z celkového počtu dodaných počítačů a dokonce více než čtvrtina celkových výnosů.
Jak vyplývá z výsledků nové studie společnosti IDC, nejvýrazněji k tomu přispěla rostoucí stabilita zemí v tomto regionu a ekonomický boom, díky němuž se zvýšily disponibilní příjmy a kupní síla domácností.
„Prodeje počítačů na regionální úrovni ovlivnil nejen pokračující pokles cen vyvolaný ostrou konkurencí mezi mezinárodními výrobci, ale i řada dalších faktorů,“ vysvětluje Stefania Lorenzová, programová ředitelka společnosti IDC pro výzkum trhu s hardwarem. „V několika příštích letech očekáváme ve střední a východní Evropě nadále výrazný růst, i když mírnějším tempem než loni. Předpokládáme, že počet dodaných notebooků se do roku 2011 zvýší 2,5krát a tento segment bude udávat tón celkovému vývoji trhu.”