Hlavní navigace

Počet uživatelů Windows 8 v říjnu výrazně vzrostl

3. 11. 2014

Sdílet

 Autor:
Analytická společnost Net Applications zveřejnila nové statistiky, podle kterých Windows XP minulý měsíc zaznamenaly rekordní pokles množství uživatelů, zatímco počet uživatelů Windows 8 značně vzrostl.

Podle říjnových statistik Net Applications byly Windows 8 a Windows 8.1 nainstalovány celkem na 16,8 % všech desktopů a notebooků na světě, což je o 4,5 procentního bodu více, než v září. Nejnovější verze operačního systému od Microsoftu si tak minulý měsíc připsala největší nárůst počtu uživatelů za poslední dva roky. Jak Net Applications uvádí, Windows 8 byly v říjnu nainstalovány na 18,4 % všech osobních počítačů s Windows, což reprezentuje oproti září nárůst o pět procentních bodů. Rozdíl mezi uživatelskou základnou na všech osobních počítačích a jen těmi s operačním systémem Windows je zapříčiněn tím, že Windows byly v říjnu nainstalovány na 91,5 % všech osobních počítačů na světě, nikoli na 100 %.

Počet uživatelů Windows 8 tak roste rychleji, než u Windows Vista. Tato verze Windows z roku 2007 byla po dvou letech od svého vydání nainstalována na 15,7 % všech osobních počítačů a na 16,8 % počítačů s Windows. Přesnější je spíše druhé zmíněné porovnání, jelikož bere v potaz mírně vyšší podíl Windows na trhu v roce 2009. Zde je nutné podotknout, že Net Applications nevydává oficiální statistiky, nýbrž měří počet uživatelů jednotlivých verzí Windows přistupujících jen na vybrané webové stránky.

Jak podotýkají analytici, je paradoxní, že Windows 8 začínají rychleji růst jen několik měsíců předtím, než Microsoft novým uživatelům oficiálně představí jejich nástupce, Windows 10. Ty by se na trhu měly objevit v polovině příštího roku. Většina expertů očekává, že Microsoft nabídne Windows 10 uživatelům Windows 8 a Windows 8.1 jako bezplatný upgrade.

Net Applications ve své zprávě upozorňují také na rekordní pokles množství uživatelů třináct let starých Windows XP, jejichž bezpečnostní podpora byla ukončena v dubnu tohoto roku. Minulý měsíc byla tato verze Windows nainstalována na 17,2 % všech osobních počítačů a jen na 18,8 % počítačů s Windows. Počet uživatelů Windows XP tak v říjnu klesl o 6,7 procentních bodů, což je o téměř jednou tolik, než v září. Podle předpovědí Computerworldu by se množství uživatelů Windows XP mělo v prvním čtvrtletí příštího roku pohybovat již v jednociferných číslech.

Náhlý vzestup Windows 8/8.1 a úpadek Windows XP je složité vysvětlit. I když firmy Windows XP za novější verzi Windows stále vyměňují, podle Microsoftu migrace na novější verze jeho OS v druhé polovině tohoto roku zpomaluje. Nejpopulárnější verzí Windows zůstávají i nadále Windows 7, které v říjnu byly nainstalovány na 53 % všech osobních počítačích Windows 7 (ve srovnání se zářím si polepšily o 0,3 %). Celkem byly Windows 7 na 58 % všech zařízení s Windows.