Hlavní navigace

Počítače na hlavě, na těle i na nose

28. 10. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © ryanking999
Nositelná elektronika v podnikovém prostředí má své klady i zápory. Může zvýšit produktivitu, ale představuje i nová bezpečnostní rizika.

S rostoucí dostupností nositelné elektroniky (wearables) začínají tato zařízení ve stále větší míře pronikat i do pracovního prostředí ve firmách a organizacích. Zaměstnanci nejrůznějších odvětví zkoušejí a zavádějí nositelnosti všude tam, kde lze její pomocí zvýšit produktivitu nebo snížit riziko zranění či materiálních škod.

Nositelné technologie mohou transformovat pracovní prostředí výrazným způsobem. Studie odhadují, že zařízení, jako jsou senzory monitorující aktivitu mozku, detektory pohybu či snímače tělesného stavu, mohou zvýšit produktivitu jednotlivců až o 8,5 procenta a spokojenost s vykonávanou prací o 3,5 procenta.

Jedním z nejdůležitějších důvodů nasazování nositelností v organizacích je snaha umožnit zaměstnancům lepší kontrolu jejich zdraví. Cílem je přitom snížit počet absencí a náklady na zdravotní péči. Sofistikované měřiče a analyzátory tělesných veličin a funkcí mají motivovat zaměstnance k častějšímu cvičení a zvyšování tělesné kondice.

Další formy a způsoby nasazení nositelných zařízení se mohou výrazně lišit a možnosti jejich využití jsou nepřeberné. Chytré hodinky mohou sloužit jako inteligentní asistent servisního technika, chytrá sluchátka umožní kromě komunikace s nadřízenými i překlad konverzace v reálném čase. Biotrackery mohou zprostředkovat údaje o náladě a psychickém stavu zaměstnanců.

Klasická džínová košile se dočká vylepšení hodného 21. století. Firmy Levi‘s a Google uvedou na podzim tohoto roku na trh novou „chytrou“ košili, produkt dvouletého vývoje „propojeného“ oblečení, které by mělo komunikovat se smartphonem svého nositele prostřednictvím Bluetooth.

Vodivá vlákna všitá do manžety poslouží jako řídicí panel pro smartphone. Budou totiž schopná rozpoznat jednoduchá gesta prstu přejíždějícího po manžetě.

Nositelé košile budou moci pomocí gest zvednout příchozí hovor nebo měnit poslouchanou hudbu. Košile také může zjednodušit některé pracovní úkony vykonávané v součinnosti s mobilem. Chce-li uživatel košili vyprat, manžeta se dá od rukávu odepnout.

Nositelností z jiného soudku jsou sluchátka Dash od německé firmy Bragi. V roce 2014, když se ucházela o potřebný vstupní kapitál na Kickstarteru, lákala zájemce na bezdrátový „ušní počítač“, který kromě reprodukce hudby měl měřit tělesné veličiny nejrůznějšího druhu, ovládat další přenosná zařízení a být schopen kromě hudby reprodukovat i zvuky okolí.

Nedávno uvedená realita s názvem Dash Pro sice není tak vyspělá, přesto se může pochlubit pětihodinovou výdrží bez nabíjení, audiokodekem s vylepšenou funkcí reprodukce okolních zvuků, potlačením šumu a hlasovým vstupem. Sluchátka mohou najít uplatnění i v pracovním prostředí, kde se vyžaduje dobrá slyšitelnost jak okolního hluku, tak povelů přenášených do sluchátek.

Sluchátka využívají nově vyvinutý operační systém umožňující jednodušší párování s dalšími mobilními zařízeními, automatickou detekci prostředí a snazší ovládání. Nový systém také podporuje překlad konverzace v reálném čase prostřednictvím aplikace iTranslate a rozhraní ovládané gesty.

S podobnými funkcemi, jako jsou příjem telefonních hovorů, interakce s virtuálním asistentem, míchání reprodukovaného a reálného zvuku, překládání řeči nebo maskování rušivých zvuků, se budeme moci časem setkat i ve výrobcích dalších firem. Kromě sluchátek AirPods od Applu jde například o Here Ones firmy Doppler.

Budoucnost Dash Pro vidí jejich tvůrci v přidání umělé inteligence a vytvoření mesh sítě propojující jednotlivá sluchátka mezi sebou a s dalšími zařízeními poskytujícími odpovídající výkon pro zpracování a ukládání dat. Cílem je, aby sluchátka rozpoznala jejich nositele, činnost, kterou se právě zabývá, a jak se cítí.

Cloud22

Některá odvětví jako lesnictví, energetika či stavebnictví vyžadují odolnější a trvanlivější řešení. Dalo by se dokonce říci, že v těchto odvětvích jsou wearables důležitější než jinde, protože může být pro zaměstnance nebezpečné ztratit kontakt s manažery a spolupracovníky.

K těmto účelům vyvinula firma Hardhat Wearables, divize společnosti Priologic Software, platformu pro spolupráci umístěnou do pracovní přilby. Je určena pro energetiky, stavebníky, těžaře či lesníky, kteří pracují na odlehlých místech se slabým nebo žádným připojením k internetu.