Hlavní navigace

Počítače nás budou brzy znát lépe než vlastní partner

17. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © Ana Blazic Pavlovic
Jak dobře znáte svého partnera? Podle vědců z University of Cambridge a Stanford University možná mnohem hůře, než by to zvládl počítač.

Ze studie vědců vyplývá, že analýzou lajků osoby na Facebooku umí statistický modelovací software charakterizovat osobnost jednotlivce s přesností, s jakou by to dokázal partner či člen rodiny. I když v současné době společnosti, které shromažďují velké objemy dat o uživatelích, používají software k analýzám lidského chování, podle vědců mají pouze úzké pole záběru.

„Je velmi složité v odhadech, které tyto programy vyprodukují, najít nějaký smysl,“ říká spoluautor studie Michal Kosinski ze Stanfordu. „My se snažíme tyto předpovědi interpretovat - dát jim nějaký smysl,“ dodal Kosinski.

Podle Kosinského jsou lidé „velmi dobří v odhadování vlastností a charakteru ostatních jedinců“, ale počítače by mohly být mnohem lepší. Nová studie navazuje studii z března roku 2013, která ukázala, jak lze z lajků na Facebooku s překvapivou přesností odhadnout osobnost jednotlivce. Jak vyplynulo z této studie, pokud je k analýze dostupný dostatek lajků, počítače mohou odhadnout základní vlastnosti člověka. Nyní chtěli vědci zjistit, zda počítače mohou odhadnout jedince lépe, než lidé.

V rámci nové studie vědci sesbírali data od 86 220 dobrovolníků s profily na Facebooku, z nichž většina také vyplnila dotazník týkající se jejich osobnosti se 100 otázkami. Vědci se snažili o každém jedinci zjistit těchto pět věcí: jeho upřímnost, svědomitost, míru extroverze, přívětivost a neurotičnost. Následně byly zkoumány lajky. Například u jedinců, kteří lajkovali Salvatora Dalího nebo mediaci, byla vypozorována větší míra přívětivosti.

K posouzení efektivnosti počítačového algoritmu vědci dali dotazníky přátelům a příbuzným některých dobrovolníků. Následně byly počítačové výsledky porovnány s tím, co co si o sobě mysleli jednotliví účastníci a jejich příbuzní.

S pouhými 10 lajky počítač dokázal odhadnout člověka podobně jako jeho kolega z práce. S více než 70 lajky stroj odhadl vlastnosti jedince stejně jako jeho přítel či spolubydlící a s více než 300 lajky jako jeho partner či blízký příbuzný.

Podle Jennifer Golbeckové je studie unikátní díky velkému vzorku dobrovolníků. „Výsledky studie lze pokládat za velmi věrné, jelikož použili opravdu velké množství dat,“ uvedla Golbecková. Jak dodává Kosinski, k odhadnutí člověka počítačem stejně dobře jako lajky na Facebooku slouží tweety, hudba kterou poslouchá či jeho vyjadřování na veřejných fórech.