Hlavní navigace

Počítače s USB 3.1 rychle pronikají na trh, je třeba ale být obezřetný

26. 3. 2015

Sdílet

 Autor: IDG News, James Niccolai
Doslova pytel se základními deskami s novými konektory USB 3.1, které umožňují přenos dat rychlostí až 10 Gb/s. Avšak i tady číhají na uživatele určité nástrahy.

Například MSI tento týden představila základní desku 970A SLI Krait, která bude podporovat procesory od AMD a protokol USB 3.1. Její cena zatím není známa. Základní desky s podporou USB 3.1 a procesorů od Intelu nedávno vydaly také společnosti Gigabyte, ASRock a Asus.

USB 3.1 dokáže přenášet data rychlostí až 10 Gb/s, což je dvakrát více, než umí USB 3.0. Další výhodou USB 3.1 pak je oboustranný kabel (tzv. Type-C), který usnadňuje zapojování do zařízení.

V současné době jsou základní desky s USB 3.1 určeny především high-endové desktopy. Port USB Type-C byl nedávno mimo jiné představen také u nového 12palcového MacBooku od Apple.

I když v současné době najdeme USB 3.1 pouze u dražších počítačů, podle Deana McCarrona, analytika Mercury Research,  se to v blízké budoucnosti změní. Očekává se, že výrobci počítačů začnou nové porty USB 3.1 již přidávat do více notebooků a desktopů ještě v tomto roce.

Jak dodává analytik Nathan Brookwood ze společnosti Insight 64, nadšenci si nové desky nebudou kupovat pouze kvůli USB 3.1, ale také třeba kvůli podpoře nových procesorů. Například nová deska MSI 970A SLI Krait podporuje nejnovější procesory od AMD a několik nových grafických procesorů - USB 3.1 pak tedy může být jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Potenciální kupující si ale vždy musejí dávat pozor na to, jaký typ portu USB 3.1 na svých základních deskách mají. Nová deska od MSI má větší porty USB 3.1 Type-A, které jsou co do velikosti stejné, jako současné porty USB 3.0.

Cloud22

Tyto větší konektory zajišťují, že bude možné do desktopu zapojit i kabely USB 2.0 a USB 3.0, jež jsou nyní běžně na trhu (tyto starší kabely ale samozřejmě nenabídnou ani při připojení k portu USB 3.1 stejnou rychlost, jako kabely s nativní podporou USB 3.1).

Podle McCarrona bude většina počítačů v budoucnu opatřena konektory Type-C a na trhu se objeví kabely, díky nimž počítače s konektory USB 3.1 Type-A bude možné propojit s jinými zařízeními opatřenými konektory Type-C.