Hlavní navigace

Počítače v oblacích (11): Cloud mění celou společnost

25. 7. 2011

Sdílet

Fenomén cloud computingu mění IT, podnikání i celou společnost. Cloud už dnes používá většina lidí s počítačem nebo telefonem. Ve firmách nastupuje rychleji, než se čekalo. Není divu, cloud computing mění pravidla hry k lepšímu.

Náš seriál věnovaný problematice cloud computingu se pomalu blíží ke konci. Půl roku jste se seznamovali s různými tvářemi nové vlny informačních technologií. Tentokrát se na cloud podíváme z jiného úhlu. Místo technologií uvidíme fenomén, který mění celou společnost.

Definicí cloud computingu je spousta. Ta nejtrefnější je jednoduchá: přístup ke sdíleným aplikacím a datům prostřednictvím internetu podle aktuální potřeby, podobně jako funguje elektrická síť. Ještě jednodušší je ale vnímat cloud jako Starbucks. S touto metaforou přišel Daryl Plummer, viceprezident společnosti Gartner, a lepší asi neexistuje.

Když si ve Starbucksu dáte kávu, víte, že bude dobrá, vždycky bude mít svou kvalitu, na kterou se dá spolehnout. A vy si ji můžete dát kdykoliv, nemusíte si kupovat kávovar, každý den ho čistit, kupovat zrnkovou kávu, hlídat její pražení… Svůj šálek kávy najdete v podstatě všude na světě a na výběr máte spoustu variant a příchutí.

To všechno je cloud. Nemusíte mít servery ani software, nemusíte se o ně starat, a to, co potřebujete, máte neustále k dispozici. Navíc je to levné, což je asi největší rozdíl mezi cloud computingem a kávou ze Starbucks. Jenže jak ovlivnil Starbucks společnost?

Menší množství překážek
Nástup výpočetní techniky znamenal rozvoj nových odvětví, zrychlení výzkumu a vývoje v lékařství, fyzice, chemii a dalších oborech. Znamenal také miliony nových pracovních míst a usnadnění práce stovek milionů lidí. Kromě toho ale také počítače a internet nastartovaly fenomén digitální propasti.

Rozdílné možnosti přístupu k moderním technologiím v závislosti na regionu a socio-ekonomických podmínkách rozdělovaly svět. Odlišují i velké a malé firmy. Začínající podnikatelé si nemohou dovolit nákup serverů nebo služby špičkových IT expertů.

Cloud má potenciál rozdíly smazávat. Stačí připojení k internetu a každý může používat nejnovější technologie a komunikovat s kýmkoliv.  I malé firmy mohou díky cloud computingu získat přístup ke stejnému softwaru a službám, které využívají v podstatě všechny korporace ze žebříčku Fortune500.

Úloha cloudu ale není jen ve snižování nákladů současných firem. Jeho role je mnohem významnější. Svědčí o tom i skutečnost, že cloud computing má vlastní kapitolu i v Závěrečné zprávě podskupin Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro konkurenceschopnost a podporu podnikání.

NERV vnímá cloud computing nejen jako nástroj, který může pomoci českým podnikatelům a firmám zvýšit jejich šance na úspěch v globální konkurenci, ale hlavně jako nutný způsob, kterým má své fungování zlepšit státní správa. Malé rozšíření cloudových služeb v českých firmách i organizacích státní správy uvádí zpráva NERVu jako jeden ze zásadních problémů konkurenceschopnosti České republiky. Zavádění cloudu do státní správy má přitom podle NERVu ukázat cestu i malým a středním firmám. Obdobný přístup zastává a navíc aplikuje i americká federální vláda a vlády jednotlivých států Unie.

Důležitost cloud computingu pro státní správu i soukromou sféru a celou společnost dokládá v číslech studie organizace CEBR. Podle analýzy Cloud Dividend přinese fenomén cloud computingu evropské ekonomice do roku 2015 763 miliardy eur a přispěje k vytvoření více než dvou milionů pracovních míst. Několik tisíc přímo v oblasti ITC, mnohonásobný počet potom ve všech dalších oborech.

Důraz na soukromí a bezpečí
Výhody cloudu jsou jednoznačné, ale minimalizace vstupních nákladů a výrazné úspory při provozu firemního IT v cloudu čelí nedůvěře spojené s obavou o citlivá data a soukromí. Existence obrovských databází údajů, které lze zneužít k vydírání nebo prosté krádeži, je velké lákadlo pro internetový zločin.

Nedávný rozsáhlý únik dat od společnosti Epsilon (zpracovatel reklamních e-mailů pro velké klienty) a krádež údajů o 100 milionech zákazníků Sony Computer Entertainment a Sony Online Entertainment ukazuje, že bezpečnost je klíčem k úspěchu cloudu. Přenos informací do on-line světa bez patřičného zabezpečení jako v případě Sony, kdy údaje nebyly šifrované, je obrovský hazard.

Už samotný přesun osobních informací na Facebook představuje výraznou společenskou změnu, a to jde většinou o nevinné údaje, které ale v praxi mohou snížit šanci na profesionální uplatnění ve chvíli, kdy by se potenciální zaměstnavatelé dostali například ke kompromitujícím fotografiím žadatele o práci ve vztahu k sexu nebo drogám.
Nutností pro budoucnost cloudových služeb je zvýšený důraz na otevřenost v oblasti zpracování dat a jejich ochranu. Úroveň zabezpečení musí vycházet ze zavedených standardů a být adekvátní důležitosti spravovaných dat podobně, jako bezpečnostní certifikace upravují možnost používání tradičního softwaru. Samozřejmostí potom musí být šifrování všech citlivých a potenciálně zneužitelných dat.

Cloud a společnost podle Microsoftu
Jediný způsob, jak se cloud může stát standardem, spočívá v součinnosti technologií a legislativy. To je věc, na které Microsoft dlouhodobě pracuje se svými partnery i se zákonodárci ve všech koutech světa. Příkladem této spolupráce a úrovně zabezpečení cloudových služeb Microsoftu včetně Office 365 je skutečnost, že on-line služby Microsoftu využívá hned několik organizací americké federální vlády včetně tamějšího ministerstva vnitra.

Ještě blíže české realitě je nedávné otevření Evropského centra pro Cloud a interoperabilitu v Bruselu. Microsoft do této instituce, která má podpořit rozvoj cloudu v Evropě, investoval 5,3 milionu eur. Mezi hlavní cíle centra patří vyladění ochrany dat zákazníků a uživatelů v souladu s evropskou legislativou. Jde o další krok v historii ochrany uživatelských dat, která v případě on-line služeb sahá u Microsoftu do roku 1994.

Z praktického pohledu bude Evropské centrum pro Cloud a interoperabilitu provozovat v první fázi 15 různých cloudových řešení vyvinutých partnery a poskytovat školení zaměřená na praktické aspekty nasazení cloud computingu ve veřejném a akademickém sektoru. Microsoft například pomáhal technologicky zajistit belgické předsednictví Evropské unii – na platformě Windows Azure poskytovala IT služby belgické vládě malá britská firma Huddle. Podmínkou pro využití cloudových služeb přitom bylo splnění požadavků na bezpečnost a otevřenost tohoto řešení.

Pro české firmy nejen působící v IT a velké systémové integrátory je zájem Evropské komise a rostoucího počtu vlád evropských zemí o cloud pozitivní zprávou. Pokud totiž cloud přijme za svůj Evropská komise se všemi požadavky na zabezpečení a otevřenost, začnou cloud používat i české instituce, od ministerstev až po místní samosprávu. Jak výrazná to bude změna? Obrovská. Ještě větší než to, co obyčejným lidem přináší systém Czechpointů.

Autor pracuje jako ředitel divize vývoje ve společnosti Microsoft.