Hlavní navigace

Počítačová myš oslavila 40. výročí svého vzniku

Včera uplynulo již 40 let od vynalezení počítačové myši, respektive od prvního veřejného prezentování myšlenek, z nichž dodnes tato široce používaná ovládací zařízení vychází.
Martin Noska 10. 12. 2008

Sdílet


Včera uplynulo již 40 let od vynalezení počítačové myši, respektive od prvního veřejného prezentování myšlenek, z nichž dodnes tato široce používaná ovládací zařízení vychází.

Počátek interaktivního používání osobních počítačů se celosvětově datuje na den 9. prosince 1968, kdy Dr. Douglas Engelbart a jeho tým z výzkumného ústavu SRI (tehdy ještě označovaného jako Stanford Research Institute a součást Stanfordské univerzity) poprvé veřejně představili počítačovou myš a další základní kameny moderní výpočetní techniky.

Včera, 9. prosince 2008, proto uspořádal SRI International v pamětní aule na Stanfordské univerzitě akci k oslavení 40. výročí prezentace, která vešla ve známost jako „matka všech demonstrací“. Toho dne totiž v roce 1968 na podzimní konferenci Fall Joint Computer Conference v San Franciscu Engelbart a jeho kolegové z výzkumného centra Augmentation Research Center (ARC) pod SRI poprvé představili celou řadu – nyní již všudypřítomných – technologických inovací, mezi nimiž bylo i hypertextové propojování, vícenásobná okna s možnosti proměnné velikosti zobrazení, editace textu na obrazovce v reálném čase, telekonference se sdíleným obrazem a počítačová myš.

Douglas Engelbart se svým kolegou Williamem Enghlishem, konstruktérem, který navrhl první myš, předvedli v San Franciscu demonstraci propojení v reálném čase se spolupracovníky připojenými z laboratoře ARC v sídle SRI v kalifornském městě Menlo Park.

Demonstrace předvedená roku 1968 předznamenala množství technologií, které dnes běžně používáme – od osobních počítačů po propojování v rámci komunitních sítí. Prezentace byla ztělesněním Engelbartovy vize vyřešit nejdůležitější problémy lidstva pomocí počítačů jako nástroje pro spolupráci a umocnění naší kolektivní inteligence.

„Doug Engelbart jednou řekl: ‚Čím lepší budeme, tím lepší budeme v umění stávat se ještě lepšími‛. Tento koncept, zvláště ve spojení s vytvořením patrně nejvíce inovativního interaktivního nástroje, jaký kdy byl vyvinut, byl pro mne vždy osobní inspirací,“ řekl Curt Carlson, prezident a CEO institutu SRI. „Doug a jeho tým byli zářným příkladem disciplinovaného přístupu k inovacím, který výzkumní pracovníci SRI uplatňují i dnes. Díky zaměření na podstatu důležitých problémů, vystihnutí týmového ducha a neustálému úsilí při vylepšování pracovních nástrojů se jim podařil husarský kousek, v daném oboru nevídaný. Silicon Valley, počítačový průmysl a celá společnost jsou dlužníky Douga a jeho týmu. Pro SRI je poctou, že může oslavit 40. výročí této úžasné události.“

Prototyp počítačové myši od Douglase Engelbarta.