Hlavní navigace

Počítačový zločin se více etabluje jako byznys

14. 3. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © Dreadlock
Experti na počítačovou bezpečnost se sešli v Praze na konferenci IDC Security Roadshow 2017, aby diskutovali nad aktuálními trendy v oblasti kybernetických hrozeb v kontextu vývoje informačních a komunikačních technologií.

Podniky i veřejné instituce v dnešní době čelí širokému spektru kybernetických bezpečnostních hrozeb různé intenzity a rozsahu. V dnešní době jsou mnohem častěji než dříve tyto hrozby motivovány finančními nebo špionážními důvody, přibývá také útoků motivovaných politickými cíli, přičemž stoupá objem zdrojů, které mají útočníci k dispozici.

Kyberzločinci provozují svoji činnost jako podnik a průniky skrze zabezpečení jsou pro ně obchodním cílem. Stejně jako kterýkoli jiný podnik tedy investují prostředky do naplnění svých cílů snaží se svůj podnik rozvíjet,“ říká Mark Child, vedoucí analytik pro oblast kybernetické bezpečnosti v pražské pobočce společnosti IDC.

Cloud22

 „Podniky a organizace nemohou v dnešní době se založenýma rukama čekat, až dojde k bezpečnostními incidentu či průniku do sítě, ale musí se k obraně stavět aktivně a vyhledávat indikátory hrozeb,“ vysvětluje Mark Child. „Tradiční přístup založený na vzorcích známého škodlivého softwaru nebo znacích útoků má stále své místo, avšak je nutné jej kombinovat s novými postupy založenými na strojovém učení a umělé inteligenci.“

Podle průzkumu společnosti IDC zůstává pro podniky hlavním kritériem při volbě dodavatele bezpečnostních produktů a řešení cena, před faktory, jako jsou zkušenosti dodavatele v daném oboru, reference, certifikace a spektrum nabízených funkcí či služeb. Zároveň 30 % subjektů nijak neměří efektivitu vynaložených nákladů na IT bezpečnost.