Hlavní navigace

„Pocket PC iPhone“ dohání Apple k zuřivosti

12. 4. 2007

Sdílet

Majitelé Pocket PC si mohou své mašinky upravit tak, aby vypadaly a chovaly se jako iPhone a to ještě před tím, než se ten skutečný iPhone začne volně vůbec prodávat. To se vůbec nelíbí společnosti Apple, ovšem ani její snahy nezabránily šíření tohoto programu.

Program, respektive sadu programů, je možné si zdarma stáhnout z blogu polského právníka Tomasze Rychlickeho - http://rychlicki.net/en/2007/04/01/174/, včetně návodu k použití.

Tam také vysvětluje, jak na něj společnost Apple vyvíjí nátlak a také že jeho činnost je zcela legální. Být to v USA, už by ho možná banda právníků Applu umlátila svými příručními taškami, ale naštěstí je skryt v relativním klidu Evropské unie.Celé dění kolem „Pocket PC iPhone“ začalo před několika týdny. Programátor známý jako Youmolo, pravděpodobně z Malajsie, dal koncem února na YouTube video, ve kterém autor říká, že napsal program, který upraví Pocket PC tak, že vypadá a chová se podobně jako iPhone. Druhého března pak na svůj blog (http://tzywen.com/index.php) napsal, že poté navštívilo jeho stránky během pěti hodin 5 000 návštěvníků s tím, že je to trochu moc na to, aby to jeho web technicky zvládnul. Návštěvníci blogu ovšem byli nejednou zklamáni, když zjistili, že autor svůj program nenabízí ke stažení. Vysvětluje to tím, že by šířením tohoto programu by na sebe mohl seslat žalobu Apple. Mnozí se pak ptali, proč vůbec to video uveřejnil, jen aby ukázal návštěvníkům, co hezkého dokázal, ale o co se nepodělí? Den poté Youmolo napsal, že video bylo z YouTube bez jeho vědomí odstraněno a později přetiskl kopii dopisu od YouTube, kde mu oznamují, že video odstranili na žádost Apple. Navzdory prvnímu odstranění bylo na YouTube opakovaně znovu nahráno různými uživateli. Aby toho nebylo málo, dostal dopis, který je údajně z právního oddělení Apple a ve kterém je žádán, aby přestal svůj vyvíjet, distribuovat, odstranil články, obrázky a video, která s ním mají co do činění a vlastně celý svůj program zničil, protože tím porušuje práva společnosti Apple.

Bylo jen otázkou času, kdy se najde někdo dost odvážný, nadšený (a možná naštvaný), kdo udělá to, k čemu Youmolo neměl odvahu. Prvního dubna dal polský blogger Tomasz Rychlicki tento software volně ke stažení ze svých stránek. Argumentuje tím, že Apple nemá copyright na ikony nebo obrázky obsažené v tomto programu. Zaprvé protože neodpovídají přesně tomu, co je vidět na snímcích s iPhone a zadruhé protože tento ještě není ani v prodeji, takže je autor nemohl odtud zkopírovat. Na zmíněném video Youmolo ukazuje mobilní telefon E-TEN M600, jehož hlavní stránka vypadá jako na snímcích iPhone. Následující stránka je s ikonami podobnými těm ze snímků iPhone, autor jimi dále spouští řadu běžných funkcí jako kalendář, fotoaparát, hodiny, poznámky atd.

iPhone vzbuzuje již od svého představení velká očekávání, zvláště v USA, kde jsou produkty společnosti Apple velmi populární. Nicméně v Evropě bude k dostání až v červnu.

- - Alexandr Radecký