Hlavní navigace

Podíl Firefoxu klesá, rostl MSIE a Chrome

7. 7. 2014

Sdílet

 Autor:
Poslední dva měsíce dále klesá podíl Firefoxu na desktopech, aniž by rostl na mobilních přístrojích. Safari je na tom obdobně neslavně – klesá na mobilech/tabletech, neroste na desktopech.

Vítězem je Google Chrome a Internet Explorer, praví statistiky Net Applications.

Hovořit o trhu prohlížečů se prakticky nedá, když vše je zde zadarmo. Výsledky ani bezprostředně nevypovídají o úspěšnosti té které firmy/platformy, nicméně od cca roku 1996 se z těchto statistik stal jakýsi folklór. S těmito výhradami se podívejme na nejnovější výsledky.

 

Celosvětové statistiky ukazují, že mobilní prohlížeče se podílí na přístupech k webům již více než 17 %, před rokem to bylo 12 %.

Problém Firefoxu je v tom, že verze pro Android si uživatele nezískala a FirefoxOS je k dispozici jen na velmi omezeném množství zařízení. Zanedbatelný podíl na mobilech (pod 1 %) je navíc následován i poklesem na desktopu. Loni podíl poklesl o cca 4 %, v posledních 2 měsících asi o 1 % a nyní činí 12,9 %. V listopadu skončí smlouva mezi Googlem a Mozillou; za to, že uživatelé Firefoxu mají Google nastaven jako výchozí vyhledávač, dostala Mozilla v roce 2012 (novější čísla nejsou k dispozici) od Googlu 272 milionů dolarů, což představuje 88 % příjmů organizace. Ne že by Google měl nejspíš zájem smlouvu přímo vypovědět, ale vyjednávací pozice Mozilly je podstatně slabší, než když v roce 2011 mělo Firefox 43 % uživatelů.

Safari má podíl 12,3 %, z toho ve 2/3 případů jde o mobilní prohlížeč. I zde však podíl Applu klesá spolu s tím, jak ztrácí podíl iOS (ale zde je vidět, že webové prohlížeče o ničem zvláštním nevypovídají, souboj iOS vs. Android by bylo lépe srovnávat dle realizovaných tržeb než – de facto – dle počtu přístrojů).

O 1,5 % si polepšil Google, celkově má Chrome 22,6 % (39,4 % na mobilních přístrojích). O skoro 2 % rostl Google Chrome i na desktopu, skoro 20 % představuje nejvyšší podíl od uvedení tohoto browseru v roce 2008.

Internet Explorer na desktopu má 58,4 %, tj. nejvíce od roku 2011, ovšem u mobilních zařízení jen asi 2 %. Kombinovaný podíl vychází na 48 %, nicméně podobně jako u Firefoxu bude klesat s dalším nárůstem poměrů mobilních zařízení k PC. (Růst podílu Internet Exploreru na PC asi souvisí s přechodem od Windows XP, kde nebyly k dispozici vyšší verze MSIE než 8.)

Opera má 2,2 %, z toho 62 % instalací představují Opera Mini a Opera Mobile. Nejnovější telefony Microsoft/Nokia s Androidem mají mít jako výchozí prohlížeč nastavenu Operu (hezký mix), což může vést k růstu jejího podílu.

special_kyberutoky

 

Statistiky Net Appilaction zohledňují každý měsíc asi 160 milionů uživatelů. Data pro Computerworld.cz jsou samozřejmě výrazně odlišná (technologický web, obsah ke čtení, nikoliv např. nalezení nejbližší restaurace atd.).