Hlavní navigace

Podíl nevyžádané pošty v květnu klesl pod 70 %

30. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Podle společnosti Kaspersky Labs klesl podíl nevyžádané pošty v květnu o 2,5 % na 69,7 %. Naopak podíl phishingu v e-mailových zprávách mírně vzrostl a dosáhl úrovně 0,0024 %. Podobná situace je u podílu škodlivých příloh, které byly obsaženy v 2,8 % všech zpráv.

Pokud jde o spam, v květnu nedošlo na pomyslném stupni vítězů k žádné změně – první tři země s největším počtem spamů odeslaných do celého světa si svá postavení uhájily. Vedoucí pozici si nadále udržuje Čína, která produkuje 21,4 % spamu, tedy o 2,5 % méně než předchozí měsíc.

Na 2. místě se drží Spojené státy, ze kterých pochází 16,3 % globálního spamu. Bronzovou medaili získala Jižní Korea, která navíc postupně zvyšuje svůj podíl. V květnu dosáhl již hladiny 12 %. Obecně první tři země představují téměř polovinu světového spamu.

První pětku doplňuje Tchaj-wan (5,9 %) a Vietnam (5 %), přičemž ani zde se situace oproti dubnu nezměnila. 6. místo si drží Ukrajina s podílem 4,8 % nevyžádané pošty. První změnou je až Kazachstán na sedmém místě (4,3 %), který byl v předešlém měsíci o stupínek horší. Zde narostl podíl spamu o jedno procento. Zastoupení Ruska (2,2 %) pokleslo o 1,1 %, což mělo za následek propad na poslední příčku první desítky. Naopak se více činí spammeři v Kanadě, která díky podílu 1,8 % poskočila z 20. příčky hned za Rusko.

Nejvýkonnějším regionem, pokud jde o šíření spamu, je Asie, která z celkového koláče ukousla plných 56,1 %. Ve srovnání s předchozím měsícem se její podíl zvýšil o 0,4 %. Stříbrnou medaili uhájila Severní Amerika (18,1 %) a bronz si také udržela východní Evropa (14,6 %).

Nebezpečné přílohy v mailu
Podíl škodlivých příloh v e-mailech v květnu vzrostl o 0,4 % na 2,8 %.

První místo na žebříčku malwaru distribuovaného elektronickou poštou je stále Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Tento phishing podstrkuje uživatelům falešné webové stránky, na kterých získává jejich přístupové údaje k různým službám včetně internetových bankovnictví.

Na stupních vítězů se také udržely varianty malwaru ZeuS/Zbot. Tyto nechvalně známé trojské koně si stále drží takové vysoké pozice v žebříčku, oproti letům 2009-2010, kdy byly velmi populární, však zaznamenaly jistý pokles. Cílem malwaru typu ZeuS/Zbot je krádež důvěrných informací z počítačů různých uživatelů, včetně informací o kreditních kartách. Podíl trojských koní z této rodiny v e-mailech činil v květnu 26,2 % veškerého malwaru.

Zajímavostí je pátá pozice malwaru Exploit.MSWord.Agent.di. Zneužití se většinou nešíří prostřednictvím přílohy, jejich autoři raději přidávají odkazy do nevyžádaných zpráv, které oběť přesměrují na škodlivé weby. Teprve z nich je do jeho počítače nepozorovaně přineseno zneužití. Ovšem autoři Exploit.MSWord.Agent.di pracují jinak: pošlou dokument aplikace Word se škodlivým kódem, který počítač nakazí za pomoci zneužití zranitelnosti CVE-2012-0158.

Nováčkem v první desítce je Worm.Win32.Luder.anmw, který útočníci zneužívají k utajené vzdálené správě počítače. Do desítky nejlepších se propracovali i nováčci z předešlého měsíce – rodina zadních vrátek Androm a špionážních trojských koní Tepfer.

Pokud jde o země původu malwaru v e-mailech, první žebříčku si udržely Spojené státy. Ve srovnání s dubnem, jejich podíl vzrostl o 1,8 % a činila 14,2 %. Naopak o 1,2 % kleslo zastoupení Německa (9,5 %), země si ale zatím stříbrnou medaili uhájila Stupně vítězů doplňuje s 6,1 % Velká Británie.

Kromě Číny a Ruska, tradičních cílů šiřitelů malwaru, se do první desítky propracoval i Hongkong (2,9 %) a Kanada (2,4 %).